Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Naukowcy na tropie pavimentum Kopernika

2009-01-21 00:00:00W ogrodzie przy kanonii św. Stanisława rozpoczęły się poszukiwania pavimentum, czyli kwadratowej, wypoziomowanej ceglanej platformy, z której Mikołaj Kopernik prowadził obserwacje nieba. Prowadzą je dwaj naukowcy — dr Piotr Lamparski, pracownik Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania w Toruniu i historyk dr Jerzy Sikorski, znany badacz życia Kopernika.


Prześwietlanie około hektarowej działki zaczęło się w środę. Na podstawie badań i informacji przekazanych przez samego Kopernika wiadomo, że pavimentum znajdowało się w jego ogrodzie.
Pierwsze informacje o pavimentum znajdują się w dziele Kopernika „De revolutionibus”. Opisuje on tam płytę, na której ustawiał instrumenty astronomiczne. Szukano jej już w połowie ubiegłego wieku, ale bez skutku. 
Co takiego niezwykłego jest w ceglanej posadzce? Dlaczego naukowcom i samorządowi województwa tak zależy na odkryciu jej? Oprócz wieży Kopernika na katedralnym dziedzińcu we Fromborku nie zachowało się wiele innych pamiątek po astronomie. W XVII wieku przedmioty należące do Kopernika zostały zrabowane przez Szwedów. Dziś książki i część rękopisów znajdują się w zbiorach uniwersytetu w Uppsali.

— Jeżeli uda się odkryć choćby ślady po pavimentum, to będzie to olbrzymie wydarzenie na skalę całego kraju — zapewnia Szymon Drej, wicedyrektor departamentu współpracy międzynarodowej i promocji w Urzędzie Marszałkowskim. — Sprawa Kopernika jest szczególnie nam bliska. Bo są samorządy, które chcą nam go zawłaszczyć. A przecież Kopernik jest nasz, warmiński.
Wojciech Andrearczyk

w.andrearczyk@dziennikelblaski.pl
Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.