Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

546. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Zapraszamy na Wzgórze Katedralne

2019-02-14 10:17:06 (ost. akt: 2019-02-14 10:21:25)

19 lutego na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku odbędą się obchody 546. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika - wybitnego astronoma, który spędził tu 30 lat swojego życia i gdzie, w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła, został pochowany.

W każdą rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika fromborskie muzea przygotowują wspólnie specjalne atrakcje dla zwiedzających.

W tym roku pracownicy Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku oprowadzą gości po wystawach stałych i czasowych. O godz. 10:00 i 13:00 w zabytkowym zespole poszpitalnym św. Ducha przy ul. Starej 6 będzie można obejrzeć wystawy: „Ze zbiorów działu historii medycyny” oraz „Theatrum anatomicum”. To niezwykłe miejsce przeznaczone dla chorych i ubogich ufundowała w wieku XV kapituła warmińska; ciekawostką jest fakt, iż w czasie, gdy krzyżacy spalili kanonie zewnętrzne na Wzgórzu Katedralnym budynki przyszpitalne stały się schronieniem i czasowym mieszkaniem dla kanoników, w tym samego Mikołaja Kopernika.

Zaledwie kilka minut spaceru pozwoli przenieść się do Zespołu Katedralnego, gdzie w Pałacu Biskupim o godz. 11:00 i 14:00 można będzie zwiedzić w towarzystwie muzealników wystawy: „Mikołaj Kopernik – życie i dzieło”, „Zwiastowanie dla oczu – sztuka ewangelicka w ikonosferze kościołów na Warmii i Mazurach” oraz prezentację z okazji „70-lecia Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku”.

W katedrze pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła o godz. 12:00 oczekiwał będzie na zwiedzających ks. prałat dr Jacek Wojtkowski, kanonik Warmińskiej Kapituły Katedralnej, proboszcz fromborskiej parafii i dyrektor Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Katedralny. Ksiądz Kanonik oprowadzi po katedrze, zwróci uwagę na obiekty upamiętniające Kopernika i opowie o prowadzonych we wnętrzu katedry konserwacjach.

W dniu 19 lutego 2019 r. bilety wstępu do wszystkich obiektów i na wystawy Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku oraz Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Katedralny będą sprzedawane w cenach ulgowych.

19 lutego w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła o godzinie 16:00 rozpocznie się Msza Święta pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego, Metropolity Warmińskiego, która zainauguruje oficjalne obchody rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. W uroczystościach weźmie udział Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Kazanie wygłosi ks. kanonik dr Tomasz Garwoliński, dyrektor Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej "HOSIANUM" i Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Ks. dr Tomasz Garwoliński jest redaktorem publikacji pt. „Zapiski Mikołaja Kopernika w drukach Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej "Hosianum” w Olsztynie”.

Po ceremonii złożenia kwiatów przy grobie Mikołaja Kopernika zgromadzeni goście przejdą do Pałacu Biskupiego we fromborskiej warowni. Tutaj po raz pierwszy powita ich nowy gospodarz - dyrektor Muzeum Mikołaja Kopernika Mirosław Jonakowski. O czasach Kopernika w sali poświęconej wybitnemu uczonemu będzie opowiadał jeden z najbardziej oddanych mu badaczy dr Jerzy Sikorski. Na zakończenie - dzięki Fundacji Nicolaus Copernicus - zebrani goście obejrzą film “Tajemnica grobu Kopernika” o poszukiwaniu szczątków astronoma i ich powtórnym pochówku. Będzie także okazja do spotkania z reżyserem filmu Michałem Juszczakiewiczem.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages