Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej

2018-07-17 09:24:06 (ost. akt: 2018-07-17 10:15:29)

Autor zdjęcia: Archiwum Organizatorów

Dźwięki Contrapunct XV z Kunst der Fuge J. S. Bacha rozpoczęły 51. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku.

Publiczność licznie zgromadzona w bazylice archikatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła miała także możliwość wysłuchania Koncertu organowego op. 4 nr 3 oraz Koncertu organowego op. 4 nr 1 , w których organiście prof. Romanowi Peruckiemu towarzyszył kwartet smyczkowy w składzie: Łukasz Perucki (I skrzypce), Maria Perucka (skrzypce), Maksymilian Krzak (altówka) oraz Weronika Kulpa (wiolonczela).

Artyści docenili akustykę i piękno katedry. Zwiedzili katedrę zachwyceni fromborskimi organami i zgromadzonymi tu dziełami sztuki sakralnej. Przewodnikiem dla młodych artystów był koncertujący we Fromborku już wielokrotnie prof. Roman Perucki.

Koncert poprowadził Maciej Michalski, który przybliżył sylwetki wykonawców oraz kompozytorów, wśród których znalazł się także Daniel Magnus Gronau ( Partita na temat Komm heiliger Geist Herre Gott) oraz Felix Mendelssohn-Bartholdy ( VI Sonata na temat Vater unser in Himmelreich ).

W kolejną niedzielę 22 lipca 2018 roku o godz. 15:30 wystąpi na festiwalu artysta z Włoch Ferruccio Bartoletti. W jego wykonaniu usłyszymy następujące utwory:
1. J. S. Bach (1685-1750) - Toccata i fuga d-mol. (dorycka) BWV 538
Preludium chorałowe: “Liebster Jesu, wir sind hie” BWV 731
2. C. Franck (1822 - 1890) - II Chorał h-mol l
3. R. Schumann (1810 - 1856) - Skizzen für den Pedalflügel nr 3, 4 op. 58
4. J. Brahms (1833 – 1897 )- Preludium i fuga g-moll op. post

Ferruccio Bartoletti pochodzi z La Spezia. Studia muzyczne odbył w konserwatorium „Cesare Pollini” w Padwie. Doskonalił swoje umiejętności w Danii z Knudem Vadem i we Francji z René Saorginem. Jest znanym na całym świecie z aktywności koncertowej. Zagrał ponad 750 recitali. Regularnie występuje we Włoszech, a także w najważniejszych katedrach, kościołach i salach koncertowych w całej Europie, w tym St. Jacobi (Hamburg), Hoffkirche (Dresden), Oude Kerke (Amsterdam), Saint-Germain-des-Prés and Notre-Dame (Paris), Sankt Johannis (Lüneburg), Schlosskirche (Altenburg), Basilica Sankt Alexander und Theodor (Ottobeuren), Cathédrale Saint-Ètienne (Bourges), Domkirke (Bergen), Sint-Salvatorskathedraal (Bruges), Saint Theodore (Marseilles), Notre-Dame (Boulogne), Saint-Jacques (Liège), Cathédrale Notre-Dame Immaculéè (Principality of Monaco), St. Giles (Edinburgh), Gustavi Domkyrka (Göteborg), Concathedral of St. Alexander (Kiev), Sankt Rupert (Munich), Church of the Jesuits (Breslau), Hrad (Bratislava), Alte Dom e St.Florian (Linz), Cathédrale Notre-Dame (Lausanne) itd. Do tych wspaniałych świątyń dołączy również w swoim artystycznym życiorysie katedrę warmińską we Fromborku. Artysta gościł na ważnych festiwalach organowych w Europie oraz występował jako solista z orkiestrą w salach koncertowych Philarmonie im Gasteig (Munich) i Neuen Gewandhaus (Leipzig), gdzie nagrał trzecią symfonię Saint-Saënsa, pod kierunkiem Fabio Luisi. Nagrywał dla wytwórni Bottega Discantica and Bongiovanni muzykę J.S. Bacha, D. Buxtedhude’a.

Jest jednym z pierwszych we Włoszech organistów, który tworzył interaktywne dzieła z wykorzystaniem improwizacji organowych łączących narrację, poezję i obrazy. Z dużą uwagą odtwarzał ścieżki dźwiękowe do starych filmów kinowych. Prowadzi ożywioną działalność edukacyjną. Uczył gry na organach i chorału gregoriańskiego w Konserwatoriach w Como, Latina, La Spezia. Od 2003 roku jest nauczycielem gry na organach i harmonii w Scuola di Musica Sacra Diocesana (Diecezjalna Szkoła Muzyki Religijnej) Massa Carrara Pontremoli. W 2015 roku rozpoczął projekt "BMV": koncert/lekcje na organach J. S. Bach, w kościele Sacro Cuore, La Spezia. W 2016 r. został mianowany przez biskupa diecezji Massa Carrara / Pontremoli organistą rezydentem katedry Massa.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages