Niedziela, 12 lipca 2020. Imieniny Brunona, Jana, Wery

Za nami kolejna Noc Muzeów pełna atrakcji!

2018-05-22 10:35:44 (ost. akt: 2018-05-22 10:41:37)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatorów

Wieczorem 19 maja we Fromborku odprawiona została w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła msza św. w 475 rocznicę śmierci Mikołaja Kopernika, kanonika warmińskiego. Wspomnienie wielkiego astronoma zbiegło się w czasie z organizowaną przez Muzeum Mikołaja Kopernika i Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Katedralny Nocą Muzeów.

Tego wieczora pod Szpitalem św. Ducha gości Nocy Muzeów witały wytworne anioły i zaczepne diabły wykreowane przez teatr Feta z Gdańska. Dobrze było się zatrzymać tu na dłużej i kto umknął diabłom do wnętrza dawnego szpitala mógł obejrzeć nową ekspozycję, posłuchać wykładu:  "Ze śmiercią mi do twarzy". Portrety vanitatywne w malarstwie od średniowiecza do XIX wieku" dr Jowity Jagli, a także opowieści o leczniczych roślinach z naszych łąk i ogrodów Jakuba Babickiego - etnofarmakologa. Kilka razy zagrał minikoncerty zespół muzyki dawnej "Skuti Ensemble" w składzie: Anna Radkiewicz, Ewa Kłosowska, Piotr Moneta i Marcin Skotnicki. Jak produkować wodę różaną pokazała Spółdzielnia Socjalna "Negocjator" z Liksajn.

Od godziny 18:00 w planetarium na Wzgórzu Katedralnym odbywały się specjalne seanse, a w pałacu biskupim, który jest siedzibą Muzeum Mikołaj Kopernika można było zwiedzać wystawę poświęconą astronomowi i obejrzeć piękne przedmioty rzemiosła artystycznego dawnych Prus. Pogodne niebo pozwalało na podziwianie wspaniałych widoków z wieży Radziejowskiego.

W katedrze rozbrzmiewała muzyka: wystąpił  chóru Cantus, a możliwości fromborskich organów zaprezentował wypełniającej katedrę publiczności Mateusz Kotwica, organista katedralny.

O tym, co można wyczytać w katedrze opowiedzieli autorzy książki “Łacińskie inskrypcje w kościołach Warmii. Katedra we Fromborku” Elżbieta Starek i Grzegorzem Kotłowski. Pracownicy Katedry Filologii Klasycznej Uniwersytetu Gdańskiego w 2018 r. utworzyli Pracownię Badań nad Inskrypcjami Greckimi i Łacińskimi, w ramach której stawiają sobie za cel krzewienie znajomości języka łacińskiego i uświadamianie jego doniosłej roli w kształtowaniu kultury polskiej. Spacer po zakamarkach katedry uświadomił zwiedzającym w jak ważnym miejscu się znajdują. Każda płyta nagrobna czy epitafium skrywa fascynujące historie, które pozwala odkryć przygotowana przez naukowców monografia.

Kto dotarł do Parku Astronomicznego mógł skorzystać z atrakcji przygotowanych przez astronomów: obserwować niebo, posłuchać wykładu Katarzyny Drozd czy obejrzeć film artystyczny „Ewolucja Gwiazd” z komentarzem Ernesta Świerczyńskiego.*


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wir #2506015 | 83.21.*.* 22 maj 2018 13:51

  potrącony rowerzysta ,zniszczony przez wandali samochód,fałszywy alarm pożarowy w hotelu.....to tylko jeden tydzien z Fromborka ....gdzie sa artykuły ,mysle ze ciekawe?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wr #2506007 | 88.220.*.* 22 maj 2018 13:26

  Noc Muzeów odbyła się również w Muzeum Ziemi Braniewskiej w Braniewie, przybyło ok. 300 osób.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages