Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Sołectwo Ronin-Nowiny wyróżnione

2018-03-16 12:00:00 (ost. akt: 2018-03-15 11:01:10)

Gmina Frombork\\\ "Strefa rekreacji i wypoczynku sołectwa Ronin-Nowiny” reprezentowała nasze województwo w II. etapie konkursu „Fundusz sołecki — najlepsza inicjatywa”. Gala ogólnopolska, gdzie nagrodzono laureatów, odbyła się 9 marca.

Przypomnijmy. 16 lutego został zakończony pierwszy etap oceny inicjatyw/przedsięwzięć zgłoszonych do ogólnopolskiego Konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”. Eksperci z ramienia Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów dokonali oceny formalnej i merytorycznej inicjatyw z terenu 15 województw Polski (poza woj. pomorskim, z którego nie zarejestrowano zgłoszeń). Na podstawie przyznanej punktacji wyłonione zostały zwycięskie inicjatywy – laureaci  z każdego województwa, którzy zostali nominowani do II etapu oceny, którego dokonała Komisja Konkursu. Województwo warminsko-mazurskie reprezentowała "Strefa rekreacji i wypoczynku sołectwa Ronin-Nowiny”. Oficjalne ogłoszenie laureatów i wręczenie nagród 15 nominowanym laureatom z poszczególnych województw odbyło się podczas Naukowej Konferencji z okazji Dnia Sołtysa pn.: „Niepodległa i inspirująca Wieś Polska”, która odbyła się 9 marca o godz. 10.00 w sali widowiskowej Szkoły Podstawowej w Ruścu  w gminie Nadarzyn (woj. mazowieckie). Tam sołtys Zbigniew Pietkiewicz wraz z innymi wyróżnionymi odebrał dyplom i czek w wysokości 1 tys. zł.

Czym jest "Strefa rekreacji i wypoczynku sołectwa Ronin-Nowiny”? To niezwykły Skansen Zabytkowych Maszyn i Urządzeń Rolniczych, który powstawał w sołectwie od 2015 roku.

— Urządzanie skansenu rozpoczęliśmy od mozolnych prac związanych z przygotowaniem, odwodnieniem i niwelacją terenu oraz zagospodarowaniem zaniedbanego stawu. W kolejnych latach odnowiono istniejące już wiaty, zbudowano pokaźny pomost oraz uzbrojono teren w instalację elektryczną — wspomina Pietkiewicz.

Gdy teren był już gotowy, do skansenu zaczęły trafiać pierwsze eksponaty.

— Intencją naszej działalności jest uchronienie wszystkiego co ma związek z wsią tj. stare maszyny, narzędzia i urządzenia, które znikają już z użytku. W naszym skansenie możemy zobaczyć kilkanaście zabytkowych maszyn rolniczych oraz urządzeń. Do najciekawszych eksponatów zaliczam kierat  tzw. hełmowy wraz z załączoną młocarnią targanką oraz całą serię zabytkowych silników spalinowych typu Andoria - szt. 4. tj. S-60, S-322, S-231 i S 301D.  Posiadam też 3 egzemplarze ciągników rolniczych typu SAM. Mamy też dość pokaźną kolekcję eksponatów rękodzieła miejscowych artystów. Eksponaty pochodzą z domostw mieszkańców sołectwa, jak i okolicznych wsi. Kilka lub kilkanaście przedmiotów  zakupiliśmy z zewnątrz lub z pobliskich złomowisk — mówi pan Zbigniew.

Praca na rzecz skansenu i sołectwa zaangażowała wszystkich mieszkańców, bez względu na wiek i inne obowiązki.

— O porządek i wystrój obiektu dbają wszyscy mieszkańcy. Chcemy, aby była to bardzo pozytywna wizytówka naszego sołectwa.
Skansen jest czynny całą dobę. Bywa, że teren skansenu służy jako miejsce noclegowe dla turystów korzystających ze szlaku rowerowego  Green Velo. Jest też miejscem, gdzie organizowane są imprezy integracyjne mieszkańców wsi i nie tylko.

— W 2018 r. do skansenu przybędzie 8 niedawno zakupionych  eksponatów maszyn. Poza tym ze środków funduszu sołeckiego zostanie zagospodarowana jedna z wiat z przeznaczeniem na cele wystawiennicze, powstanie tzw. stodoła. Znajdzie się tam miejsce na drobne przedmioty codziennego użytku oraz eksponaty rękodzieła artystycznego. Kontynuowane będą prace przy tworzeniu pasieki. Mamy już 3 zabytkowe ule z rojami pszczół. Planujemy także urządzenie kącika z warsztatem kowalskim - posiadamy sporo narzędzi — dodaje Pietkiewicz.  

Pan Zbigniew Pietkiewicz od lutego 2015 roku jest Sołtysem Sołectwa Ronin - Nowiny. Poza tym piastuje także funkcję radnego Rady Miejskiej we Fromborku. Ma 55 lat i od kilku lat przebywam na emeryturze. Mimo to pracuje  zawodowo. Jego żona Aleksandra jest lekarzem internistą. Pan Zbigniew ma 3 dorosłe córki i 1 wnuka.  

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages