Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

70 lat fromborskiego muzeum

2018-03-15 12:30:00 (ost. akt: 2018-03-15 11:03:45)

Frombork\\\ W tym roku Muzeum Mikołaja Kopernika obchodzić będzie siedemdziesięciolecie istnienia. Muzeum powstało z inicjatywy Komitetu Fromborskiego przy Zarządzie Głównym Związku Historyków Sztuki i Kultury w Warszawie.

Uroczystego otwarcia dokonano 5 września 1948 roku. Pierwsza siedziba Muzeum mieściła się w stosunkowo najlepiej zachowanych po wojnie budynkach na Wzgórzu Katedralnym, czyli Kanonii Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej oraz przylegającym do niej Domu Kustosza.
Utworzenie Muzeum było krokiem dość ryzykownym, biorąc pod uwagę fakt, że Frombork był wówczas pozbawioną praw miejskich miejscowością liczącą około tysiąca mieszkańców.
W pierwszych latach działalności Muzeum czynne było tylko w miesiącach letnich. Mimo to wzbudzało ono zainteresowanie coraz większej liczby odwiedzających i było magnesem przyciągającym do Fromborka turystów.
Przez cały okres istnienia Muzeum poszerzało i urozmaicało zakres swojej działalności, a także wydatnie powiększało zbiory. Wiele wysiłku, troski i środków włożono również w odbudowanie z ruin oraz stałe konserwowanie infrastruktury materialnej, przede wszystkim obiektów na Wzgórzu Katedralnym, a w późniejszym okresie także zespołu poszpitalnego przy ulicy Starej.
Wszystkim tym staraniom przyświecała misja upamiętnienia i przybliżenia zwiedzającym postaci oraz myśli Mikołaja Kopernika. Pięćsetlecie urodzin wielkiego astronoma, przypadające w 1973 roku, stało się dobrym pretekstem do przeprowadzenia w Muzeum wielu działań i projektów o różnej skali i wielorakim charakterze. Zarówno samo Wzgórze Katedralne, jak i miasto zyskały nowe oblicze na skutek przeprowadzenia rocznicowych inwestycji. W ramach tych prac zrekonstruowano Stary Pałac Biskupi, w którym odtąd mieszczą się sale ekspozycyjne Muzeum, Dzwonnicę, w przyziemiu której powstało planetarium, a także Nowy Wikariat.
W przeciągu siedemdziesięciu lat swego istnienia Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku przekształciło się z placówki mającej charakter izby upamiętniającej Astronoma w instytucję prowadzącą szeroko zakrojoną działalność wystawienniczą, a także naukową oraz edukacyjną.
W chwili obecnej, oprócz obiektów użytkowanych na Wzgórzu Katedralnym, w skład Muzeum wchodzą – wspomniany już Szpital św. Ducha, w którym mieści się bardzo interesujący Dział Historii Medycyny oraz poważnie ostatnio rozbudowany Park Astronomiczny na Górze Żurawiej nieopodal Fromborka.
I właśnie do Parku Astronomicznego zapraszamy wszystkich zainteresowanych na comiesięczne spotkania wieczorne, poświęcone historii Muzeum oraz różnorodnym aspektom jego działalności. 17 marca 2018 roku odbędzie się już trzecie spotkanie z tego cyklu, tym razem poświęcone najciekawszym eksponatom numizmatycznym ze zbiorów Muzeum. Towarzyszyła mu będzie niewielka wystawa numizmatów.
Tak oto przedstawia się tematyka pozostałych planowanych spotkań: kwiecień – najciekawsze zabytki ze zbiorów malarstwa; maj – najciekawsze zabytki z Działu Historii Astronomii; czerwiec – najciekawsze zabytki z Działu Historii Medycyny; lipiec – starodruki ze zbiorów Biblioteki Muzeum; sierpień – historia akcji „Wakacje w Planetarium i Obserwatorium”; wrzesień – 500-lecie urodzin Kopernika i jego obchody we Fromborku; październik – najciekawsze zabytki ze zbiorów rzeźby; listopad – historia poszukiwań archeologicznych na Wzgórzu Katedralnym oraz w okolicach Fromborka; grudzień – spotkanie kończące cykl będzie poświęcone działaniom i inicjatywom podejmowanym we Fromborku oraz na Warmii, dla których inspiracją była postać Mikołaja Kopernika.
Serdecznie zapraszamy do udziału w wieczorach rocznicowych oraz odwiedzania Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku zaprasza na wieczór poświęcony ciekawostkom ze zbiorów numizmatycznych Muzeum.

W programie:
Prezentacja „ Mikołaj Kopernik i jego pisma monetarne” – Małgorzata Czupajło
Prezentacja „Najciekawsze medale i monety w zbiorach Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku” – Marta Jagła
Prezentacja „Gdzie można znaleźć fragmenty Kronik Filmowych z Fromborkiem w roli głównej?” – Marcin Zabłocki.
Słodka chwila dla zmysłów - rozmowy przy kawie i herbacie.
Spotkaniu towarzyszyć będzie niewielka wystawa najciekawszych numizmatów ze zbiorów muzeum.

17 marca 2018 r. (sobota) godz. 17.00
Park Astronomiczny Muzeum M. Kopernika we Fromborku
Ronin 25, 14 – 530 Frombork.
Dojazd do wsi Ronin szlakiem rowerowym Green Velo.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages