Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

545 rocznica urodzin kanonika Mikołaja Kopernika

2018-02-15 11:33:47 (ost. akt: 2018-02-15 11:38:35)

Chociaż urodził się w Toruniu, to właśnie na Warmii najczęściej Mikołaj Kopernik spędzał rocznice swoich urodzin. We Fromborku, w mieście, w którym mieszkał najdłużej, 19 lutego świętujemy 545 rocznicę urodzin kanonika Mikołaja Kopernika.

Uroczystości rozpocznie o godz. 16:00, w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła, msza św. pod przewodnictwem JE ks. Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego, Metropolity Warmińskiego. Kazanie wygłosi ks. prof. zw. dr hab. Andrzej Kopiczko, dziekan Warmińskiej Kapituły Katedralnej, który swoje badania naukowe poświęcił m.in. historii Warmii.

Przy grobie wielkiego uczonego zostaną złożone kwiaty. Dalsza część uroczystości odbędzie się w szpitalu św. Ducha przy ul. Starej 6 we Fromborku. W dawnym szpitalu, który powstał pod koniec XV w  znajduje się od 1992 roku obecnie dział historii medycyny Muzeum Mikołaja Kopernika. Około godz. 17:00 zaplanowano wystąpienie Gustawa Marka Brzezina Marszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego. Następnie o przeprowadzonych niedawno multidyscyplinarnych badaniach  zapisków Mikołaja Kopernika w starych drukach Biblioteki "Hosianum" opowie ks. dr Tomasz Garwoliński, dyrektor Biblioteki “Hosianum” w Olsztynie. Z uwagi na to, że Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku obchodzi w tym roku swoje siedemdziesięciolecie, głos zabierze także jego dyrektor Henryk Szkop.

Z okazji urodzin Mikołaja Kopernika zebrani będą mogli, dzięki uprzejmości Fundacji Nicolaus Copernicus, obejrzeć premierowy pokaz filmu „Tajemnice De Revolutionibus” w reż. Michała Juszczakiewicza. Na projekcję zaprosi współtwórca filmu i dyrektor Fundacji Nicolaus Copernicus - Robert Szaj.

O urodzinową atmosferę podczas uroczystości zadba Piekarnia Warmińska, która przygotowała słodki poczęstunek i zaprezentuje "kopierniczki" według własnego pomysłu. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

http://m.wm.pl/2018/02/orig/0000099193-plakat-urodziny-kopernika-media-446745.jpg

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages