Niedziela, 12 lipca 2020. Imieniny Brunona, Jana, Wery

Zespół Katedralny we Fromborku na trzecim miejscu!

2017-09-18 11:53:20 (ost. akt: 2017-09-18 11:57:56)

Autor zdjęcia: Archiwum Zespołu Katedralnego we Fromborku

Zespół Katedralny we Fromborku znalazł się w Top 5 - zamki i pałace Polskiej Organizacji Turystycznej plasując się ostatecznie na 3 pozycji.

18 września na Narodowym Portalu Turystycznym ogłoszone zostały wyniki przeprowadzonej w dniach 1-15.09.2017 roku ogólnopolskiej sondy internetowej.
W ostatnich dniach trudno było oddać głos, bo zainteresowanie sondą było ogromne.

Do zabawy, która trwała od maja 2017, Regionalne Organizacje Turystyczne zgłosiły w sumie 80 obiektów. Najpierw wybierano zwycięzców w regionach i tutaj Zespół Katedralny we Fromborku okazał się zdecydowanym liderem zdobywając prawie połowę głosów.

Internetowe sondy trudno uznać za potwierdzenie ważności i wartości zabytku, ale z pewnością pokazują one zaangażowanie społeczności, a tego nie brakowało. Ponadto była to dobra okazja by przypomnieć również mieszkańcom województwa jak wspaniały zabytek mają w pobliżu.

Przypomnijmy, że Zespół Katedralny we Fromborku, którego budowę rozpoczęto w 1329 roku został uznany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 23 lata temu za jeden z najważniejszych obiektów zabytkowych w Polsce. O objęciu szczególną ochroną jako pomnik historii zdecydowały wartości historyczne, przestrzenne, architektoniczne oraz niematerialne i związek z osobą Mikołaja Kopernika, który największą część swojego życia spędził właśnie we Fromborku. Zespół Katedralny stanowi  jedną z największych i najpiękniejszych  w północno - wschodniej Europie budowli sakralnych, która posiada tak rozwinięte cechy obronne. Obecnie mieści dwie placówki muzealne: Muzeum  Mikołaja Kopernika i Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Katedralny. Do zwiedzania w obrębie warowni są udostępnione: wnętrze katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła, pałac Ferbera oraz wieża Radziejowskiego, z której roztacza się wspaniały widok na całą okolicę. Kopernik określał Frombork jako "kraniec świata", ale za jego sprawą stał się on jednym z ważniejszych dla nauki miejsc. Jest także od XIII wieku siedzibą Warmińskiej Kapituły Katedralnej, a znajdująca się tu katedra jest nazywana "Matką Kościołów Archidiecezji Warmińskiej".

Maja Dzieciątek

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages