środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Nuncjusz apostolski nałożył paliusz metropolicie warmińskiemu [ZDJĘCIA]

2017-08-15 13:37:45 (ost. akt: 2017-08-16 11:40:01)

Autor zdjęcia: Aleksandra Jakimczuk

Podczas uroczystości Wniebowzięcia NMP we Fromborku Nuncjusz Apostolski Salvatore Pennacchio nałożył paliusz metropolicie warmińskiemu Józefowi Górzyńskiemu.

Uroczystość Wniebowzięcia NMP we Fromborku zawsze ma szczególną oprawę. To święto patronki parafii, a katedra fromborska jest głównym kościołem diecezji nazywanym także matką kościołów warmińskich. W tym roku obchody wzbogaciła jeszcze jedna uroczystość. Podczas Mszy św. Ks. Abp. Józef Górzyński - Metropolita Warmiński otrzymał z rąk Nuncjusza Apostolskiego w Polsce Salvatore Pennacchio paliusz pobłogosławiony przez papieża Franciszka – znak władzy metropolity i jedności z Biskupem Rzymu. Uroczystość poświęcenia paliuszy nowo powołanym arcybiskupom, w tym arcybiskupowi Górzyńskiemu odbyła się 29 czerwca w Watykanie, przed Bazyliką św. Piotra.

ZOBACZ FILM: TUTAJ

Na mszy odpustowej zebrały się prawdziwe tłumy. Oprawę muzyczną podczas uroczystości zapewnił Chór ECHO z Zebrzydowic i Chór Katedralny pod kierownictwem Arkadiusza Popławskiego. Na ulicy Katedralnej i Krasickiego rozłożyły się stragany dorocznego jarmarku, a po mszy św. w ogrodzie za plebanią odbył się piknik parafialny.

15 sierpnia świętowana jest również 675. rocznica poświęcenia świątyni. W tym roku przypada także 25-lecie utworzenia metropolii warmińskiej i podniesienia diecezji warmińskiej do rangi archidiecezji. Od czasu powołania do istnienia diecezji warmińskiej mijają właśnie 774 lata.


Paliusz:
Pierwotnie paliusz był w Kościele zarezerwowany wyłącznie dla papieża jako insignium jego pasterskiej władzy, natomiast później papież zezwalał na noszenie paliusza także innym biskupom, co było traktowane jako przywilej. Obecnie paliusz przysługuje metropolitom. Paliusze są nadawane przez papieży od V wieku. Jednak w 2015 roku papież Franciszek nieco zmienił ten zwyczaj i już nie on sam wręcza arcybiskupom paliusze, lecz jedynie je błogosławi. Nakładany jest w diecezjach przez Nuncjusza Apostolskiego.

Wełna do utkania paliusza pochodzi z dwóch baranków, które Biskup Rzymu przyjmuje w liturgiczne wspomnienie św. Agnieszki (21 stycznia) w kaplicy Urbana VIII w Watykanie. Paliusz to pas tkaniny o szerokości kilku centymetrów ozdobiony haftowanymi krzyżami, które oznaczają rany Chrystusa oraz szpilami symbolizującymi gwoździe ukrzyżowania. Od Soboru Watykańskiego II dotychczasowy symbol władzy papieża – tiara – zastąpiony został właśnie przez paliusz. Noszony jest wyłącznie jako element stroju liturgicznego, mający podkreślić funkcję i władzę metropolity w zgromadzeniu oraz jego łączność ze Stolicą Apostolską. Posiadanie paliusza przez metropolitów wymagane jest Kodeksem Prawa Kanonicznego.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. SYM #2308668 | 77.252.*.* 17 sie 2017 08:06

  Te stragany przed Katedrą to wstyd - wychodzi się po mszy i co widać ?- majtki. Takie stragany to tylko na targu , a nie na uroczystościach tak podniosłych. Rozumiem stragany ze słodyczami , małymi zabawkami ,typu piłeczka (nie broń) i obwarzanki ale nie narzędzia , firany itp. . Zatraca się tradycja a liczy się tylko KASA KASA i jeszcze raz KASA. Wybierając się na odpust nie biorę ze sobą pieniędzy na wielkie zakupy . Porażka.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Jas #2308173 | 83.9.*.* 16 sie 2017 08:32

   Wierni mogli "przyglądać" się uroczystości na stojąco w drzwiach. Jak widać na zdjęciach ta "szopka" była zarezerwowana dla księży.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ..... #2308167 | 81.190.*.* 16 sie 2017 08:26

   ..mam już trochę wiosen i się zastanawiam czy kiedykolwiek miałem okazje poznać prawdziwego księdza z ,,krwi i kości'' , który byłby przede wszystkim DOBRYM CZŁOWIEKIEM , a później księdzem. jak narazie nie spotkałem takiego na swojej drodze! Do tej pory widzę tylko zdobne ornaty, słyszę pieśni religijne etc. Stawiam sobie pytanie jak bardzo kościół (kler ) wspiera głównie siebie a później przy okazji tych których powinien wspierać?

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. ciekawska #2308056 | 188.146.*.* 15 sie 2017 21:15

   A następnie szanowni purpuraci zrobili po Fromborku kilka kółek piękną karetą zaprzężoną w dwa konie, powożoną przez dwie śliczne młode kobiety. A plebs z zazdrością zerkał jak się panowie w sukienkach bawią. I ja pytam w tym momencie: kto za to płaci? Pan płaci, Pani płaci, społeczeństwo płaci. A może papież? Klechy nie są VATowcami, nie rozliczają się z Państwem ze swoich zbiorów, tym samym obracają pieniądzem poza kontrolą państwa. Więc, skąd mają dochód? Z datków czyli z żebractwa? Przecież to prawem zakazane!

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. aleks #2307993 | 83.9.*.* 15 sie 2017 19:18

   moje gratulacje wypasionym kapłonom ,a wydarzenie na miarę średniowiecza, przypominam ,że mamy wiek XXI

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (6)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages