Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Wolfgang Seifen zagrał na jednym z najwspanialszych instrumentów w Polsce

2017-07-26 10:50:34 (ost. akt: 2017-07-26 10:54:04)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatorów

W połowie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej Frombork 2017 słuchacze mieli okazję do wysłuchania niepowtarzalnego koncertu. Niepowtarzalnego dlatego, że grane były improwizacje, ale także dlatego, że mistrz Wolfgang Seifen (Niemcy) zagrał na jednym z najwspanialszych instrumentów w Polsce, który znajduje się w bazylice archikatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku.

Brzmienie fromborskich organów połączone z wirtuozerią Wolfganga Seifena z pewnością na długo zapadnie w pamięci słuchaczy. Profesor Wolfgang Seifen improwizował inspirowany motywami dzieł muzyki klasycznej. Jak zwykle chętnych do wysłuchania koncertu we fromborskiej katedrze nie brakowało, a wśród miłośników muzyki organowej koncert będzie jeszcze długo budził emocje.

Słynne organy fromborskie posiadają prospekt barokowy - pozostałość z instrumentu zbudowanego w latach 1683 - 85 przez gdańskiego organmistrza Daniela Nitrowskiego. Dekorację malarską w 1685 roku wykonał Jerzy Piper z Lidzbarka Warmińskiego. Obecny stół gry pochodzi z czasów tuż przed II wojną światową, kiedy firma E. Kempera z Lubeki zbudowała nowy instrument wykorzystując istniejącą szafę.

Stół gry jest nietypowo umiejscowiony na posadzce świątyni i każdy może obserwować grę organisty, ale także obejrzeć szczegóły: sześć klawiatur (pięć manuałów i klawiaturę nożną ), klawisze wykonane z drewna japońskiej róży, dębową obudowę kontuaru z wnętrzem wokół rejestrów i klawiatur z drewna amarantowego, ponad trzysta ręcznych i nożnych przycisków. Organy składają się z instrumentu głównego (49 głosów plus dzwony) i organów chórowych (16 głosów). Doskonała akustyka katedry dostarcza niezwykłych przeżyć artystycznych podczas koncertów.

Czekają nas jeszcze trzy koncerty 50. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej Frombork 2017:
30. lipca zagra Marek Stefański, 6. sierpnia Josef Still (Niemcy), 13. sierpnia Arkadiusz Popławski z towarzyszeniem Chóru Kameralnego "Ad Libitum" pod dyrekcją Izabelli Zieleckiej - Panek. Pełny program koncertów jest dostępny na stronie: http://muzeum.frombork.pl/festiwal.php.

Koncerty odbywają się w bazylice archikatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku. Początek o godz. 15:30.

Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ziom #2298383 | 79.186.*.* 31 lip 2017 11:44

    jedyne co sie w tym bajzlu dzieje to gra na organkach....genetalnie przeklete miasto i syf jak ch....

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages