Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Frombork. Archeolodzy otworzyli kryptę biskupa Szembeka

2017-02-09 17:31:58 (ost. akt: 2017-02-10 09:22:11)

Prace przeprowadził zespół badawczy pod kierunkiem prof. Małgorzaty Grupy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Prace przeprowadził zespół badawczy pod kierunkiem prof. Małgorzaty Grupy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Autor zdjęcia: Fot. Archiwum Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Katedralny

Sześć trumien duchownych, w tym biskupa Krzysztofa Andrzeja Jana Szembeka, znaleźli w kaplicy Zbawiciela archikatedry we Fromborku archeolodzy, którzy prowadzili tam badania sondażowe. Szczątki są dobrze zachowane.

Prace przeprowadził zespół badawczy pod kierunkiem prof. Małgorzaty Grupy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Naukowcy odkryli kryptę, aby sprawdzić sposób pochówku duchownych, stan zachowania ich szczątków oraz zweryfikować, to co o krypcie mówiły źródła pisane. Otwarcie krypty i jej inwentaryzacja była kontynuacją wcześniejszych prac konserwatorskich kaplicy.

Prof. Grupa poinformowała, że w krypcie znaleziono 6 trumien, w których pochowano 5 biskupów warmińskich i jednego kanonika. Szczątki duchownych są dobrze zachowane, ponieważ uległy mumifikacji.

— Mimo upływającego czasu szczątki są bardzo dobrze zachowane, elementy wyposażenia trumien i szaty duchownych również — potwierdza prof. Grupa.

Dwie trumny były naruszone, prawdopodobnie przez intruzów poszukujących biżuterii. Nie wiadomo jednak kiedy dokładnie do tego doszło i kto to zrobił.

— Stało się tak bo ludzie wierzyli, że dostojnikom kościelnym do trumien wkładano m.in. pastorały czy kielichy, których używali podczas liturgii. Tymczasem były to tylko ich imitacje wykonane z drewna. O tym, że trumny były otwierane świadczy fakt, że na klepisku krypty znaleźliśmy kilka szat liturgicznych pochowanych tam osób — tłumaczy profesor.

Na posadzce krypty archeolodzy zabezpieczyli m.in. mitrę, która najprawdopodobniej należy do ks. bp Szembeka, fragment ornatu i całunu, a także poduszkę wypełnioną ziołami. Naukowcy zabrali te przedmioty do laboratorium, aby wykonać dalsze badania.
Według informacji podanych przez księdza proboszcza dr Jacka Wojtkowskiego każdy z duchownych miał drewniany pastorał. Ciekawostką jest to, że pastorał ks. bp Szembeka został wykonany na wzór pastorału tego, którego używał w czasie swojego pontyfikatu na Warmii z charakterystyczną krzywułą z postacią św. Krzysztofa.

Archeolodzy potwierdzili, że w krypcie w kaplicy Zbawiciela spoczęli biskupi: Krzysztof Andrzej Jan Szembek- fundator kaplicy, Andrzej Stanisław von Hatten, Józef Ambroży Geritz, Andrzej Thiel oraz Augustyn Bludau. Pochowano tam też kanonika warmińskiego Aleksa Ossolińskiego. W krypcie nie znaleziono radzieckiego lejtnanta, który miał być tam rzekomo pochowany w 1945 r.


Kaplica p.w. Zbawiciela oraz św. Teodora i innych świętych zwana jest też, od nazwiska pochowanego tam fundatora, kaplicą Szembeka. Wzniesiona na planie kwadratu, zakryta kopułą, na wzór i podobieństwo renesansowej grobowej kaplicy Zygmuntowskiej w Krakowie
Początek jej budowy nastąpił w 1732 roku, a zakończenie wraz z pełnym wyposażeniem wnętrza miało miejsce - już po śmierci fundatora - w 1742 roku. Kaplica jest wyjątkową budowlą ze względu na ołtarz z licznymi relikwiarzami oraz polichromie Macieja Jana Meyera.Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dociekliwy polak #2184526 | 83.238.*.* 17 lut 2017 10:16

  a kiedy otworzą kryptę janusza pawla II? czekajo tam nielada tajemnice watykańskie

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. puq #2182842 | 83.23.*.* 15 lut 2017 11:21

  pij tam, palą,pod sklepem widmo leją...własciwie sikanie na taki syf nie jest niczym złym

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. dyx #2180331 | 83.21.*.* 12 lut 2017 12:27

  frombork ma teraz kasyno u popkowej haha to jest news a nie resztki watpliwej reputacji wielebnych

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ziom #2179681 | 79.186.*.* 11 lut 2017 16:46

  oni sa od tego by brac ,wiec wszystko jest w normie

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ... #2178745 | 5.172.*.* 10 lut 2017 13:00

  Fantów szukają czy co? A do tego wszystko za nasze pieniądze bo wątpie żeby jaki biskup czy inny zorro wyłożył swoją kase na grzebanie w umarlakach. Czy już nie ma w okolicy innych potrzeb? Wszystkie problemy rozwiązane?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (14)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages