środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

"Cóż jest świat... szachownica". Angelusy i demony w sztuce chrześcijańskiej

2016-12-16 10:15:44 (ost. akt: 2016-12-16 10:24:38)

Muzeum Mikołaja Kopernika oraz Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Katedralny zapraszają od 22 grudnia na wystawę "Cóż jest świat... szachownica". Angelusy i demony w sztuce chrześcijańskiej.

Wystawę można oglądać od wtorku do niedzieli w godz. 9:00 - 16:00 w dawnym
pałacu biskupim na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku.

Dr Jowita Jagla z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku opowiada o tym, co
czeka zwiedzających. Wystawa inspirowana w tytule wierszem "Człowiek igrzysko Boże" Wacława Potockiego i wielowiekową ideą theatrum mundi ma w swoim zamyśle wykreować symboliczną szachownicę (świat), na której przy Boskim zezwoleniu trwa gra wypełniona dobrem i złem. Człowiek nie jest jednak istotą osamotnioną, jego życie (gra) toczy się w ciągłym towarzystwie dwóch odwiecznych antagonistów anioła i diabła...

I właśnie owe dwa typy bytów: dobre i złe stanowią główny temat proponowanej ekspozycji. Strefę podporządkowaną dobru tworzą dzieła sztuki ukazujące hierarchię anielską z dominującą obecnością dumnych i zaradnych archaniołów, oprócz tego prezentowane są pełne uroku szybujące podniebne figury aniołów chrzcielnych, anioły pasyjne - nieodłączni towarzysze Grobów Pańskich i Kalwarii, anioły jako atrybuty świętych, anioły - bohaterowie biblijnych przypowieści, figlarne lub poważne anioły ołtarzowe, anioły "przysiadłe" na liturgicznych szatach i wzbogacające sztukę złotniczą.

Obszar przynależny złu (symetrycznie do strefy anielskiej) wyznaczają dzieła prezentujące szczególną bo zdeformowaną i kaleką anatomię diabła, przedstawiono także liczne wcielenia diabłów i demonów począwszy od drapieżnych form zwierzęcych, przez obsceniczne maski diabelskie po upiorne
hybrydy; istotną rolę pełnią również ujęcia świętych w towarzystwie istot demonicznych, m.in. św. Jerzego, św. Małgorzaty czy św. Jana Ewangelisty.
Postać diabła zaprezentowano także w kontekście intrygującej ikonografii piekła oraz "zła pokonanego" czyli w ujęciach Chrystusa Zmartwychwstałego depczącego szatana.

Temat ekspozycji poświęconej wyobrażeniom aniołów i demonów może pozornie
wydawać się mało oryginalny z uwagi na fakt ogromnej obecnie powszechności i mody na wyobrażenia aniołów oraz częstego wykorzystywania wizerunku demonów np. w reklamie czy sztuce współczesnej.

Tworząc naszą najnowszą wystawę chcemy nade wszystko powrócić do źródeł
ikonograficznych, wskazać narodziny i trwałość pewnych wzorców tematycznych, a czasami po prostu zachwycić formą i ujęciem.

Mamy nadzieję, iż odbędą Państwo z nami podróż po szachownicy, pamiętając
że jesteśmy jedynie Boskimi pionkami nie pozbawionymi towarzystwa bytów
prowadzących nas ku dobru bądź złu...

Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor HrywnaPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ziom #2136711 | 83.11.*.* 16 gru 2016 15:23

  chetnie bym poszedł na wystawę -ofiary koscioła katolickiego....

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages