Poniedziałek, 21 stycznia 2019. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Europejskie Dni Dziedzictwa: „Poliptyk fromborski, przestrzeń sacrum w ołtarzu – ołtarz w przestrzeni”

2016-09-08 09:05:32 (ost. akt: 2016-09-08 09:30:48)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatorów

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku i Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Katedralny przy ul. Katedralnej 8 zapraszają 16 września 2016 r., o godz. 11.00 na sesję popularno -naukową „Poliptyk fromborski, przestrzeń sacrum w ołtarzu – ołtarz w przestrzeni”.

Spotkanie będzie poświęcone jednemu z najważniejszych późnośredniowiecznych zabytków regionu - poliptykowi wykonanemu w pracowni toruńskiej i sprowadzonemu do katedry we Fromborku w 1504 roku, przez biskupa Łukasza Watzenrode. Uczestnicy poznają historię dzieła i głęboką symbolikę treści. Spotkaniu towarzyszyć będzie prezentacja całego obiektu z przedstawieniem scen pasyjnych malowanych na zdwojonych skrzydłach zewnętrznych poliptyku, niewidocznych na co dzień, gdy otwarta jest szafa główna.

W tym dniu można również obejrzeć  w szpitalu św. Ducha wystawę pt. „Profesjonalne zabawy z ciałem”, która przywraca pamięć o dawnej chirurgii, a w pałacu biskupim „Rzemiosło artystyczne dawnych Prus z kolekcji: Jerzego Wiśniewskiego, Artura Wasielewskiego, Edwarda Parzycha, Zbigniewa Jarockiego, Dariusza Brzozowskiego”. Ekspozycja przedstawia trzy dziedziny dawnego rzemiosła z terenu Prus Królewskich i Książęcych (po zaborze Prus Wschodnich i Zachodnich), z okresu od XVI do XIX wieku. Na parterze dawnego pałacu biskupiego zgromadzono około 210 wyrobów z cyny, około 80 przedmiotów z ceramiki i ponad 30 mebli – większość obiektów nie była nigdy prezentowana szerszej publiczności. Dla mieszkańców okolic Fromborka i Braniewa oraz miłośników regionu z pewnością wielce interesującym okaże się unikalny zbiór zabytków cynowych pochodzących ze słynnego niegdyś braniewskiego ośrodka konwisarskiego.

Do wszystkich obiektów muzealnych na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku oraz do szpitala św. Ducha – działu historii medycyny fromborskiego Muzeum Mikołaja Kopernika, w dniu 16.09.2016 roku wstęp będzie wolny.


Wydarzenia odbędą się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2016.

Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages