Piątek, 6 grudnia 2019. Imieniny Dionizji, Leontyny, Mikołaja

Przed nami kolejny festiwal organowy. Tym razem wystąpi Martin Gregorius

2016-07-21 09:24:28 (ost. akt: 2016-07-21 09:54:32)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatorów

24 lipca we Fromborku wystąpi Martin Gregorius. Koncert odbędzie się w ramach 49. Międzynarodowego Festiwalu Organowego.

Koncerty będą się odbywać do 14 sierpnia w kolejne wakacyjne niedziele o godzinie 14:15.

W Bazylice Archikatedralnej pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej i świętego Andrzeja Apostoła we Fromborku usłyszymy w wykonaniu Martina Gregoriusa utwory: Jan Sebastian Bach (1685-1750) Preludium i Fuga Es-dur BWV 552 i Chorał „O Mensch, bewein dein Sünde groß” BWV 622, Charles Tournemire (1870-1939) / Maurice Duruflé (1902-1986) z cyklu Pięciu Improwizacji: Te Deum i Kantylena, Martin Gregorius (*1991) Improwizacja oraz Joseph Jongen (1873-1953) Sonata Eroica Op. 94


Martin Gregorius, ur. w 1991 roku w Gdyni, studiował w Akademii Muzycznej w Gdańsku, Wyższej Szkole Muzycznej w Detmold (Niemcy), Narodowym Wyższym Konserwatorium Muzycznym w Paryżu, a także Konserwatoriach w Saint-Maur-des-Fossés i Saint-Germain-en-Laye (Francja), otrzymując dyplomy z najwyższymi wyróżnieniami. Kształcił się w zakresie gry na organach, improwizacji organowej, muzyki kościelnej (dyrygentura chóralna i orkiestrowa), teorii muzyki, kompozycji, harmonii i kontrapunktu pod kierunkiem wybitnych pedagogów, m.in: Michela Bouvarda, Hanny Dys, Joachima Hardera, Anny Kohler, Oliviera Latry, Philippe’a Lefebvre’a, Tomasza Adama Nowaka, Romana Peruckiego, Pierre’a Pincemaille’a, Oliviera Trachiera. Obecnie odbywa dalsze studia podyplomowe w Detmold, Lyonie i Paryżu w klasie Thierry’ego Escaicha, Françoisa Espinasse’a, László Fassanga, Tomasza Adama Nowaka oraz Liesbeth Schlumberger. Martin Gregorius jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów interpretacji oraz improwizacji muzyki organowej w kraju i za granicą, m.in. w Gdańsku, Krzeszowie, Rumi, Luksemburgu, Pontecagnano-Faiano (Włochy). Za wybitne osiągnięcia artystyczne i naukowe otrzymał stypendia i nagrody m.in. Prezydenta Rzeczypospolitej Polski oraz Prezesa Rady Ministrów. Za 2012 rok otrzymał Nagrodę Miasta Gdańska „Młody Twórca w Dziedzinie Kultury”. W 2015 roku został nagrodzony w konkursie artNoble 2015 jako „wyróżniająca się osobowość twórcza”. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich interpretacji i improwizacji organowej, pracując pod kierunkiem najwybitniejszych mistrzów z całego świata, m.in. Paolo Crivellaro, Pietera van Dijka, Andrésa Cea Galána, Tona Koopmanna, Ludgera Lohmanna, Michela Radulescu, Louisa Robilliarda, Wolfganga Seifena, Wolfganga Zerera. Występował w wielu krajach Europy, m.in. w Katedrach w Luksemburgu, Angers (Francja), we Fromborku, w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Filharmonii w Luksemburgu, w Kaplicy Królewskiej Pałacu w Wersalu, Kościele św. Seweryna w Paryżu. Koncertował jako solista i kameralista wspólnie z wieloma wybitnymi dyrygentami, solistami i orkiestrami, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Północno-Zachodnich Niemiec, Simonem Gaudenzem, Konstantym Andrzejem Kulką czy Tytusem Wojnowiczem. Nagrywał dla Polskiej Telewizji oraz dla polskiego, niemieckiego i francuskiego radia. Prezentował referaty na konferencjach muzykologicznych w kraju i za granicą.


Terminarz następnych koncertów:
31.07 - Arkadiusz Popławski (organy), Therese Waldner (sopran)
07.08 - Julian Gembalski
14.08 - Roman Perucki (organy), Maria Perucka (skrzypce)


Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor HrywnaPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages