Poniedziałek, 21 stycznia 2019. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Wyjątkowe zjawisko astronomiczne. Nie przegap go!

2016-05-09 11:07:00 (ost. akt: 2016-05-09 11:36:38)

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku zaprasza wszystkich zainteresowanych do Parku Astronomicznego (Góra Żurawia w Roninie koło Fromborka) w dniu 09 maja (poniedziałek) od godz. 12.00 do 20.00 na wspólne oglądanie wyjątkowego zjawiska – przejścia Merkurego na tle tarczy Słońca . Wstęp wolny.

Tego dnia od 13.12 przez kolejne z górą 7,5 godziny będzie widoczny ruch Merkurego, znajdującego się w tym czasie pomiędzy Ziemią a Słońcem, na tle tarczy Słońca. Zjawisko będzie można obserwować przy pomocy teleskopu słonecznego – LUNT 60 mm z filtrem Hα oraz metodą projekcyjną przy pomocy innych teleskopów znajdujących się w Parku.

Zainteresowanych zapraszamy o godz. 12.15 na prelekcję na temat zjawiska, metod obserwacji i sprzętu, jakim tranzyt Merkurego będzie obserwowany.

Zjawisko przejścia Merkurego na tle tarczy Słońca przypada średnio 11 razy na stulecie, zawsze około 8-10 maja lub 10-12 listopada. Ostatni obserwowany z Polski tranzyt Merkurego przypadł na 7 maja 2003 r.

Merkury jest najmniejszą i najbliżej Słońca krążącą planetą Układu Słonecznego. Nie posiada naturalnego księżyca. Jego średnica wynosi 4879 km. Jest praktycznie pozbawiony atmosfery, a temperatura powierzchni waha się w granicach od –183 ºC do +427 ºC. Jego powierzchnia przypomina powierzchnię ziemskiego Księżyca – pełną równin podobnych do mórz księżycowych oraz kraterów uderzeniowych.

Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages