Sobota, 16 lutego 2019. Imieniny Danuty, Daniela, Juliany

Park Astronomiczny zaprasza ponownie od 1 grudnia

2015-11-23 14:09:05 (ost. akt: 2015-11-23 14:16:15)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatorów

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku zaprasza gorąco wszystkich chętnych do odwiedzania utworzonego w jego ramach w ostatnim czasie Parku Astronomicznego, mieszczącego się na Górze Żurawiej w Roninie koło Fromborka. Po listopadowej przerwie ponownie będzie on czynny dla wszystkich zwiedzających od 1 grudnia.

Jest to miejsce, gdzie każdy z gości może skorzystać z niecodziennej możliwości dokonania obserwacji nieba za pomocą instrumentów, z jakich korzystali astronomowie na przestrzeni ostatnich niemal pięciuset lat. Począwszy od rekonstrukcji drewnianych przyrządów, używanych przez Mikołaja Kopernika, poprzez kopie XVII-wiecznych lunet tzw. kaliskich, służących jezuitom do obserwacji plam słonecznych, po XIX i XX-wieczne lunety oraz współczesne teleskopy. Rzadka to doprawdy okazja, aby w jednym miejscu można było wypróbować działanie tak wielu tak różnorodnych instrumentów astronomicznych, zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem, a nie tylko oglądać je z dystansu, jako wystawione eksponaty.

Wprawdzie do końca listopada, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, Park Astronomiczny jest nieczynny, lecz w tym właśnie czasie, w budynku recepcji Parku na Górze Żurawiej, można obejrzeć bezpłatnie wystawę prac plastycznych zatytułowaną „Sztuka i astronomia”. Ekspozycja ta jest widomym efektem projektu o nazwie „Sztuka i astronomia – zajęcia edukacyjne w Parku Astronomicznym Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku”. Był to cykl czterech tematycznych warsztatów, przeprowadzonych we wrześniu i październiku tego roku dla 150 uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum we Fromborku. Wszystkie one tematycznie związane były z astronomią oraz postacią Mikołaja Kopernika, każdy z nich kończył się wykonaniem przez uczniów jakiejś pracy – obrazu, zegara słonecznego lub lunety. Najciekawsze z tych prac złożyły się na wystawę. Ekspozycja „Sztuka i astronomia” czynna jest od 17 do 30 listopada w godzinach od 13.00 do 16.00. Wstęp wolny.

Park Astronomiczny Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku będzie ponownie otwarty dla zwiedzających od 1 grudnia, w godzinach od 8.30 do 15.30. Terminy obserwacji astronomicznych podawane będą na stronie Muzeum (frombork@frombork.art.pl) , w zakładce Park Astronomiczny. Ceny biletów: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł. Zapraszamy!Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor HrywnaPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages