Czwartek, 4 czerwca 2020. Imieniny Christy, Helgi, Karola

Zmarł ks. Tadeusz Graniczka

2014-11-25 09:55:30 (ost. akt: 2014-11-25 10:26:26)

Autor zdjęcia: Archiwum muzeum

W poniedziałek (24.11.) zmarł ks. prałat Tadeusz Graniczka. Msza święta żałobna odbędzie się w czwartek (27.11.) o godzinie 12.00 we fromborskiej archikatedrze. Po nabożeństwie ciało zostanie złożone na cmentarzu kanonickim we Fromborku.

Modlitwa za duszę zmarłego odbędzie się także w środę (26.11.). Eksporta do archikatedry o godz. 16.30. Msza rozpocznie się o godz. 18.00. Uroczystości zakończą się o godz. 20.30.W maju 2011 roku Tadeusz Graniczka obchodził jubileusz pięćdziesięciolecia święceń kapłańskich, który był jednocześnie trzydziestą rocznicą Jego posługi kapłańskiej w parafii fromborskiej. Tak o jubilacie pisali Tadeusz Piaskowski i Henryk Szkop:

Dostojny Jubilat przybył na Warmię z południa Polski. Urodzony w Chorzelowie, w diecezji tarnowskiej, swoje powołanie realizuje na ziemi naznaczonej w historii wieloma znakomitymi nazwiskami z tamtych stron. Z diecezji tarnowskiej i krakowskiej wywodzili się w przeszłości znakomici biskupi warmińscy, wielu kanoników, a wśród nich kilku proboszczów fromborskiej katedry. Po wielu latach do tego grona dołączył w roku 1981 Przewielebny ksiądz prałat Tadeusz Graniczka.

Po ukończeniu w roku 1961 studiów w Wyższym Seminarium Duchownym w Olsztynie, Czcigodny Jubilat pełnił posługę w kilku warmińskich placówkach duszpasterskich. Na przestrzeni czasu od święceń kapłańskich do roku 1981 dał się poznać nie tylko jako oddany sprawie duszpasterz, ale też jako znakomity organizator działalności gospodarczej – remontowej i budowlanej. Tym talentom zawdzięcza zapewne decyzję, podjętą przez Jego Ekscelencję księdza arcybiskupa Józefa Glempa, ordynariusza diecezji warmińskiej, o mianowaniu Go proboszczem parafii we Fromborku, szczycącej się wspaniałą gotycką katedrą pw. Najświętszej Panny Marii Wniebowziętej i św. Andrzeja Apostoła, będącej zarazem głównym kościołem diecezji warmińskiej.

To wyróżnienie ksiądz prałat Tadeusz Graniczka potraktował nie tylko jako zaszczyt, ale i swoiste wyzwanie. Przejmując obowiązki proboszcza zastał katedrę w złym stanie zachowania. Ostatnie większe prace konserwatorskie przeprowadzono tutaj w połowie lat sześćdziesiątych, kiedy odrestaurowano większość drewnianych manierystycznych ołtarzy. Nie remontowana od wielu lat konstrukcja dachu katedry była przyczyną znacznego zawilgocenie murów, proces ten pogłębiany był przez brak izolacji fundamentów i nieszczelne okna.

Poprzednicy Czcigodnego Jubilata, księża salezjanie, zarządzający katedrą od roku 1945, w miarę swoich sił starali się o jej rewaloryzację po zniszczeniach wojennych, lecz starania te warunkowały głównie skromne możliwości finansowe nielicznej, prawie wiejskiej parafii, której nie było stać na utrzymanie tak ogromnego i wspaniale wyposażonego kościoła. Ogromną natomiast zaletą księży salezjanów była ich skromność w życiu codziennym i serdeczność dla parafian, połączona ze zrozumieniem ich życiowych trudności.

Obawa przed zmianą i pewna nieufność ze strony parafian były, w początkach pełnienia we Fromborku posługi duszpasterskiej Czcigodnego Jubilata, poważnym dla Niego problemem. Sytuacja ta nie trwała długo, bowiem ksiądz prałat, kontynuując duszpasterską pracę poprzedników i intensyfikując prace remontowe i konserwatorskie ze środków pozyskanych usilnym staraniem z zewnątrz, zyskiwał wśród parafian z upływem czasu prawdziwy szacunek i zaufanie.

Pamiętamy dobrze listopad 1982 roku, kiedy to straszliwa wichura zerwała blaszane pokrycie kopuły kaplicy Zbawiciela i uszkodziła pokrycie dachowe katedry. Przewielebny ksiądz prałat sprowadził wówczas do naprawy szkód góralskich cieśli. Jeszcze nigdy w powojennych dziejach Fromborka nie widziano tutaj tak doskonale i kompetentnie pracujących rzemieślników. Od tego czasu wszystkie prace konserwatorskie, budowlane i remontowe za przyczyną księdza prałata, wykonywane są przez rzemieślników i konserwatorów o najwyższych kwalifikacjach.

Wszystkich prac konserwatorskich i remontowych przeprowadzonych przy katedrze przez Czcigodnego Jubilata nie sposób tutaj wyliczyć. Było ich mnóstwo na przestrzeni trzydziestu lat. Efektem tych działań jest powszechny podziw i zachwyt, jaki wzbudza w zwiedzających katedra – jej konstrukcja, wystrój wewnętrzny i otoczenie. Olbrzymie połacie dachowe przykryto w większości nową dachówką, naprawiono średniowieczną więźbę, wykonano izolację fundamentów wraz z przyległą kaplicą Zbawiciela. Dokonano konserwacji zachowanych XIX-wiecznych witraży w oknach elewacji południowej oraz wykonano i zamontowano nowe w elewacji północnej. Przeprowadzono konserwację unikatowych kamiennych gotyckich portali w kruchcie zachodniej. Poddano temu procesowi także większość manierystycznych ołtarzy katedralnych wraz z hieratycznym gotyckim poliptykiem Maryjnym, większą część stalli kanonickich, barokowe i neogotyckie konfesjonały, srebrne utensylia, wolnostojące rzeźby i wiele obrazów. Wyremontowano organy główne i chórowe, zakonserwowano emporę organową wraz z malowidłami Jerzego Pipera. Te i liczne inne prace konserwatorskie, wykonane w katedrze oraz w nowym pałacu biskupim (m.in. konserwacja XIX-wiecznego polichromowanego wnętrza kaplicy biskupiej), składają się na sumaryczny obraz gigantycznej pracy, jakiej chyba nikt od czasu jubileuszu pięćsetlecia świątyni tutaj nie dokonał. Dodać do tego należy rewitalizację cmentarza kanoników z początków XX w. z górującą nad nim kamienną pseudogotycką Pasją.

Czcigodny Jubilat swoim doświadczeniem dzieli się ze współbraćmi w kapłaństwie, pełniąc zaszczytną i odpowiedzialną funkcję pomocniczego archidiecezjalnego konserwatora zabytków oraz członka Archidiecezjalnej Komisji do Spraw Budownictwa Sakralnego. Jest też dziekanem dekanatu fromborskiego, pełniąc jednocześnie kilka resortowych funkcji kapelańskich. Niezwykle cenimy sobie współpracę z Dostojnym Jubilatem w Radzie Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, w której zasiada od czasu jej powołania.

Za swoją wieloletnią działalność społeczną, a także w uznaniu zasług w dziedzinie ochrony zabytków ksiądz prałat Tadeusz Graniczka został uhonorowany licznymi odznaczeniami resortowymi i państwowymi, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Za wielką troskę i równie wielką pracę na rzecz zachowania i uwydatnienia wspaniałości Wzgórza Katedralnego władze miasta i gminy Frombork wyróżniły swojego Proboszcza zaszczytną statuetką Wiktorii.

Cały tekst przeczytasz na stronie internetowej fromborskiego muzeum: http://frombork.art.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (34) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. spokojny #1613679 | 83.25.*.* 19 gru 2014 23:06

  pamiętać tylko to co dobre, przykre sytuacje zignorować.....

  Ocena komentarza: warty uwagi (42) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. fro #1610553 | 89.230.*.* 16 gru 2014 20:16

  Właśnie tak powinno być. Pamiętać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (18) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. 2XL #1607435 | 93.105.*.* 14 gru 2014 08:05

  Jestem pod wrażeniem jaką wdzięcznością darzą św.p. ks. Tadeusza fromborszczanie. Widać jak kilkadziesiąt zniczy od dnia pogrzebu ciągle swoim blaskiem świadczą o pamięci i wdzięczności za posługę i bycie wśród nas tego Kapłana i Mieszkańca naszego miasta.

  Ocena komentarza: warty uwagi (20) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. brrr #1594362 | 83.25.*.* 3 gru 2014 17:40

  z artykułu Czcigodny Jubilat, Przewielebny ksiądz

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. mio #1583889 | 79.184.*.* 28 lis 2014 18:41

   Miejsce pochówku godne naszego kochanego śp. prałata.

   Ocena komentarza: warty uwagi (50) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (34)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages