Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

„Dziedzictwo- źródło tożsamości”. Uroczysta inauguracja we Fromborku

2014-09-05 16:22:53 (ost. akt: 2014-09-05 18:40:51)
Uroczystego rozpoczęcia EDD dokonał Piotr Żuchowski, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków. Gości przywitali również Anna Wasilewska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Dyrektor Muzeum M

Uroczystego rozpoczęcia EDD dokonał Piotr Żuchowski, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków. Gości przywitali również Anna Wasilewska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Dyrektor Muzeum M

Autor zdjęcia: Irena Żmuda

Wrzesień to miesiąc w którym odbywają się Europejskie Dni Dziedzictwa. W piątek (05 września) w Muzeum Mikołaja Kopernika odbyło się uroczyste otwarcie obchodów tych dni na Warmii i Mazurach.

Uroczystego rozpoczęcia EDD dokonał Piotr Żuchowski, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków. Gości przywitali również Anna Wasilewska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Dyrektor Muzeum Mikołaja Kopernika Henryk Szkop.

— Wrzesień jest miesiącem w którym przypominamy sobie o tym, że w naszej przestrzeni istnieją zabytki — mówił Piotr Żuchowski, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków. — Powinniśmy je rozpoznawać, odwiedzać i poznawać. Wszystko po to, aby wzbogacać wiedzę o historii i naszej tożsamości. Tożsamość może być określona tylko wtedy jeżeli będziemy widzieli ją wyłaniającą się gdzieś z przeszłości i z tego co działo się przed wiekami.

Po oficjalnym otwarciu przyszedł czas na dwa wykłady. Pierwszy z nich dr Jowity Jagly „Sacrum wobec żywiołu wody”, drugi wykład ks. prał. kan. dr Jacka Wojtkowskiego „Digitalizacja metodą skaningu laserowego 3D pomnika historii – Bazyliki Archikatedralnej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku”.  Następnie odbył się koncert organowy w archikatedrze fromborskiej oraz otwarcie wystawy „Fides – Ratio – Ars. Skarby Warmii i Mazur”.
— Słuchałem wykładu znaczenia wody w obszarze  kulturowym — mówił wiceminister. —  Jest to jeden z wykładów, które pogłębiają naszą wiedzę. —  Wnikając w ich tematykę  możemy doświadczyć jaką wielką nauczycielką jest historia.

22. Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się pod hasłem „Dziedzictwo – źródło tożsamości”, co ma podkreślić znaczenie naszej wspólnej historii dla naszej kultury, języka i tradycji.


W dniach 5-6 września zapraszamy do Spichlerza Mariackiego w Braniewie na kolejną edycję konferencji popularno-naukowej „Krańce Europy”, która w tym roku odbywa się pod hasłem „Architektura Warmii na przykładzie Braniewa”. W tegorocznej edycji konferencji wezmą udział badacze z całego kraju. Tematem wystąpień będzie historia i sztuka miasta w różnych okresach historycznych, ze szczególnym uwzględnieniem czasów największej świetności miasta przypadającej na średniowiecze.


Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, której celem jest promocja zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku. 
Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cała Europę zainicjowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Ponieważ inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zainspirowało to w 1991 roku Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.


Konferencja "Krańce Europy"
PANEL I

5 września:

16.00 – 16.30 — dr hab. Christofer Herrmann, Gdańsk, „Początki zabudowy ceglanej w Braniewie”

16.35 – 17.10 — mgr Bernard Jesionowski, Malbork, „Warsztaty budowlane w Prusach”

17.15 – 18.00 — dr Adam Soćko, Poznań, Wieża bramna jako relikt zamku biskupiego w Braniewie”
18.05 – 18.35 — mgr Grzegorz Świderski, Olsztyn, „Architektura i urbanistyka na Warmii w okresie średniowiecza”

PANEL II

6 września:

9.00 – 9.30 — dr hab. inż. arch. Jan Salm, Łódź, „Międzywojenna architektura Braniewa — wstęp do badań”

9.35 – 10.05 — dr Arkadiusz Koperkiewicz, Gdańsk, „Archeologia w procesie rewitalizacji zabytków Warmii i Mazur”


10.20 – 10.50 — mgr Leszek Wawrykiewicz, mgr Magdalena Skarżyńska – Wawrykiewicz, Olsztyn, „Średniowieczne więźby dachowe na Warmii. Rzecz o potrzebie badań i ochrony”

10.55 – 11.30 — Piotr Gursztyn, Warszawa „Historia architektury bazyliki mniejszej św. Katarzyny w Braniewie”

11.30 – 12.00 — dyskusja i zakończenie konferencji
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. hipcio #1478196 | 83.14.*.* 5 wrz 2014 22:41

  kto ostatnio wywołał alarm pożarowy ?myśle ze powinien zaplacic za przyjazd strażaków....i drugie pytanie ile muzeum płaci za godzinę firmie która pilnuje ....firma płaci ludkowi 5 zł na fikcyjnej umowie...kto zgarnia róznice..... Przeczytaj cały tekst: „Dziedzictwo – źródło tożsamości”. Europejskie Dni Dziedzictwa 2014 - Frombork http://frombork.wm.pl/218454,Dziedzictwo -zrodlo-tozsamosci-Europejskie-Dni-Dzied zictwa-2014.html#ixzz3CTZVV576

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages