Poniedziałek, 23 lipca 2018. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

„Dziedzictwo – źródło tożsamości”. Europejskie Dni Dziedzictwa 20142014-09-04 14:46:51 (ost. akt: 2014-09-04 15:07:22)

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku oraz Muzeum Archidiecezji Warmińskiej mają przyjemność poinformować o inauguracji obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2014 na Warmii i Mazurach, która będzie miała miejsce w piątek (5 września) o godzinie 10.00, w Szpitalu św. Ducha (Dział Historii Medycyny Muzeum Mikołaja Kopernika) przy ulicy Starej 6 we Fromborku.

Uroczystości, które za wyjątkiem koncertu organowego w archikatedrze, dostępnego dla wszystkich chętnych, ze względu na szczupłość miejsca, są zamknięte dla ogółu zwiedzających. Składają się z: wystąpienia przedstawicieli władz państwowych i samorządowych; wykład dr Jowity Jagly Sacrum wobec żywiołu wody; wykład ks. prał. kan. dr Jacka Wojtkowskiego Dygitalizacja metodą sakningu laserowego 3D pomnika historii – Bazyliki Archikatedralnej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku; godz. 11.30 – koncert organowy w archikatedrze fromborskiej (wstęp bezpłatny, dla wszystkich zainteresowanych); otwarcie wystawy Fides – Ratio – Ars. Skarby Warmii i Mazur (wernisaż zamknięty dla zwiedzających, tylko za zaproszeniami).

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku oraz Muzeum Archidiecezji Warmińskiej serdecznie zapraszają wszystkich chętnych do zwiedzania nowej ekspozycji – Fides – Ratio – Ars (Wiara – Rozum – Sztuka). Skarby Warmii i Mazur od soboty (6 września). Wystawa ta, jako że jest elementem obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2014 na Warmii i Mazurach, koresponduje z ich tegorocznym tematem przewodnim – „Dziedzictwo – źródło tożsamości”.

Dziedzictwo kulturowe i cywilizacyjne, na które składają się tradycja wiary, paradygmat racjonalnego poznania oraz sztuka, są źródłem współczesnej tożsamości ludzi żyjących tu i teraz. Wspólnota pozbawiona własnego dziedzictwa staje się uboga i kaleka, niezdolna do samoistnego funkcjonowania. Takie przesłanie przyświeca zarówno pomysłodawcom głównego hasła Europejskich Dni Dziedzictwa 2014, jak i organizatorom ekspozycji.

Wystawa prezentuje najwspanialsze, najcenniejsze, ale i najoryginalniejsze przykłady malarstwa, rzeźby, złotnictwa, tkaniny artystycznej, grafiki i meblarstwa powstałe od XIV do XIX wieku na terenie Warmii i Mazur. Wśród zaprezentowanych obiektów znajdą się zarówno dzieła wysokiej klasy artystycznej (m. in. relikwiarz św. Idy z Lidzbarka Warmińskiego (XIV/XV w.), cudowny krucyfiks z Międzylesia, XVI-wieczne figury tryptyku z Mingajn, krzyż relikwiarzowy z Pieniężna (trzecia ćwierć XIV wieku), jak i wytwory o mniejszych ambicjach, za to fenomenalnie ujawniające typ religijności mieszkańców Warmii i Mazur, charakter kultu konkretnych świętych, czy żarliwą pobożność maryjną.

Tytuł wystawy stanowi także swoistą wykładnię pojęcia dzieła sztuki, które by zyskać doskonałość musiało składać się z dwóch elementów składowych: fides (wiary) i ratio (poznania). Elementów, które pozornie wykluczając się, paradoksalnie przenikały się i spotykały w wierze i umyśle fundatora, następnie artysty, w końcu samego odbiorcy.
Sztuka diecezji warmińskiej, szczególnie zaś sztuka dawna tego terenu, w nader pełny sposób oddaje ów stan oddziaływania na siebie ratio i fides, ujawniając wpływy sztuki europejskiej, ale dowodząc też zdolności kreowania dzieł oryginalnych, jakościowo odrębnych i cennych, które powstając setki lat temu na "krańcu" Europy stanowią dzisiaj część wielkiego dziedzictwa artystycznego tejże Europy właśnie. Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą z muzeów, instytucji kościelnych oraz kościołów z terenu całej Warmii i Mazur.

Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się w tym roku w Polsce po raz dwudziesty drugi. Inicjatorem i koordynatorem działań związanych z ich obchodami jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, patronat honorowy pełni Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Większość wydarzeń i imprez, organizowanych w ich ramach, zaplanowano na dwa wrześniowe weekendy – 6-7 oraz 13-14 września.

Wystawę Fides – Ratio – Ars (Wiara – Rozum – Sztuka). Skarby Warmii i Mazur będzie można oglądać na parterze oraz na drugim piętrze Starego Pałacu Biskupiego (główny budynek Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku) do grudnia 2015 roku (poza sezonem w godzinach 8.00-16.00).

W dniu sobotę (6 września) Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku zaprasza wszystkich chętnych do bezpłatnego zwiedzania wystaw oraz Dzwonnicy na Wzgórzu Katedralnym od godz. 9.00 do 16.00.

W dniach od 5 do 8 września (piątek-poniedziałek) natomiast zamknięty będzie dla zwiedzających Szpital św. Ducha przy ulicy Starej 6.

Głównymi organizatorami obchodów są Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku oraz Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, współorganizatorem Muzeum Archidiecezji Warmińskiej, koordynatorem natomiast Narodowy Instytut Dziedzictwa Oddział Terenowy w Olsztynie.


Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając na braniewo.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. hipcio #1477407 | 83.25.*.* 5 wrz 2014 09:03

  kto ostatnio wywołał alarm pożarowy ?myśle ze powinien zaplacic za przyjazd strażaków....i drugie pytanie ile muzeum płaci za godzinę firmie która pilnuje ....firma płaci ludkowi 5 zł na fikcyjnej umowie...kto zgarnia róznice.....

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. xxx znowu jakaś propaganda:) #1477235 | 87.205.*.* 4 wrz 2014 22:45

  napewno nie oddam życia za polske!!!!!!!!!!!! Wale to!!!!!!!!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. kaska #1476951 | 92.22.*.* 4 wrz 2014 17:01

  a Elka zupe ugotuje

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages