Piątek, 5 czerwca 2020. Imieniny Bonifacego, Kiry, Waltera

Uzdrowisko kością niezgody

2014-07-15 11:07:28 (ost. akt: 2014-07-15 14:05:20)

Krystyna Lewańska zarzuca Małgorzacie Wrońskiej, że rozmija się z prawdą i faktami

Krystyna Lewańska zarzuca Małgorzacie Wrońskiej, że rozmija się z prawdą i faktami

Autor zdjęcia: www.tv.elblag.pl

— Protestuję przeciwko słowom zarzucającym brak zaangażowania i fachowej staranności zarówno mnie, jak i moim współpracownikom po 30 kwietnia 2013.r. To wierutne kłamstwo (...) i bezpodstawne pomówienie — czytamy w liście byłej burmistrz Fromborka Krystyny Lewańskiej do Rady Miejskiej we Fromborku. Włodarze Fromborka sprawy komentować nie chcą.

Do naszej redakcji wpłynął list otwarty, który Krystyna Lewańska skierowała także do Rady Miejskiej we Fromborku. Kością niezgody stało się sprawozdanie opublikowane po jednej z sesji na BIP i stronie internetowej miasta. Była burmistrz jest  oburzona komentarzami na temat jej prac nad uzdrowiskiem. Zarzuca obecnej burmistrz, że ta: „ rozmija się z prawdą i faktami” i domaga się zamieszczenia Listu Otwartego na oficjalnej stronie internetowej Fromborka.

W sprawozdaniu Małgorzaty Wrońskiej, na który powołuje się Krystyna Lewańska możemy przeczytać:„16. kwietnia otrzymaliśmy informację, że nasz wniosek o dofinansowanie projektu uzyskał pozytywną ocenę w wyniku weryfikacji zgodnie z kryteriami oceny formalnej. Zdaniem ówczesnej pani burmistrz Krystyny Lewańskiej podejmowanie konkretnych działań na tym etapie jest niepotrzebne”.

Krystyna Lewańska nie zgadza się z tym: ” Wniosek ten, owszem, 16 kwietnia 2013. r. uzyskał pozytywną ocenę formalną. Znaczy to jednak tylko i jedynie tyle,  że w ogóle będzie rozpatrywany. Nic więcej!  Nie jest żadną, powtarzam, żadną podstawą do podejmowania działań, ponieważ ostateczna decyzja o przyznaniu środków zapada po ocenie merytorycznej. Dopiero po tej ocenie Instytucja Zarządzająca przyznała środki – uwaga, uwaga: 13 sierpnia 2013.r. Gdy już nie byłam burmistrzem! Podpisanie umowy nastąpiło 03.10.2013„.

Ustawa nie pozwalała
Kolejną sprawą jaką porusza Lewańska jest sprawa operatu uzdrowiskowego. Małgorzata Wrońska uważa, że od czasu wykonania tego dokumentu w 2012 r. przez 2 lata nie podjęto kolejnych działań na rzecz powstania uzdrowiska, a „całą pulę środków na uzdrowisko wzięła Gołdap (34 mln), a oba te miasta startowały w tym samym czasie.”.
Krystyna Lewańska twierdzi, że ustawa uzdrowiskowa rządzi się swoimi prawami i pewnych rzeczy nie można przyspieszyć: „ 11 marca 2013 r. przedłożyłam Ministrowi Zdrowia sporządzony, po wielu szlifach, w ostatecznej wersji, Operat Uzdrowiskowy wraz ze świadectwami potwierdzającymi właściwości lecznicze klimatu i właściwości surowców-wód leczniczych, oraz opinię powołanej 31 stycznia 2013.r. stałej Komisji Uzdrowiskowej. Projekt Rozporządzenia Rady Ministrów R.P. w sprawie nadania statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej miastu Frombork i sołectwom Bogdany i Ronin (… ) nosi datę 08 października 2013.r. Gdy ja już od kilku miesięcy byłam emerytką! Ustawa uzdrowiskowa przewiduje określone procedury i etapy postępowania”— czytamy w liście byłej burmistrz Fromborka.(...) — "Jako żywo nie mogliśmy się ubiegać o środki na uzdrowisko w rozdaniu 2007-2012, gdyż nie mieliśmy wówczas nawet promesy Rady Ministrów na bycie uzdrowiskiem! Gołdap od lat dziesięciu miała już status uzdrowiska„.

Bez komentarza
Słów byłej burmistrz nie chce komentować obecna — Małgorzata Wrońska. Radni także jednogłośnie zadecydowali, że nie będą poruszać tego tematu.
— Nie będę komentowała tego listu bo nie jestem jego adresatką — komentuje Małgorzata Wrońska. — Takie jest moje stanowisko w tej sprawie. List nie jest skierowany do mnie tylko do Rady Miejskiej. Zwracam jednak uwagę, że moje sprawozdanie zostało jednogłośnie przyjęte przez Radę wybrana przed niemal czterema laty, a która jest adresatem tego listu. Na sesji radni jednogłośnie zadecydowali, że nie będą odczytywać listu i poruszać tego tematu. List nie będzie umieszczony na urzędowej stronie. Strona jest stroną Urzędu, a nie portalem społecznościowym.
 
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając na braniewo.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ktoś #1524233 | 89.230.*.* 28 paź 2014 14:20

  Portal miasta Fromborka to nie miejsce na pisanie i publikowanie smutnych listów. Zgadzam się z p. W.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. elka #1524229 | 89.230.*.* 28 paź 2014 14:17

  Pani M. Wrońska ma rację nie podejmując tematu, nie daje się wciągnąć w gierki pani L i nie daje się prowokować. bo to nie ma sensu. Każdy ma swoje 5 minut i tyle potem trzeba odejść i dać rządzić innym, młodym. Powodzenia pani Małgosiu.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. czyt #1450711 | 82.160.*.* 31 lip 2014 11:24

  Ci co krytykują Panią Burmistrz K Lewanską niech sobie przypomną jaki był Frombork w momencie objęcia przez Nią funkcji burmistrza. Frombork był bankrutem-same długi. Dzieki jej zaangażowaniu i szerokim kontaktom miasto zostało "wyrwane"z długów i przez okres Jej burmistrzowania miasto piękniało-miasto się zmieniło na plus. Uważam ze p.Lewańska była bardzo dobrym burmistrzem. Przy ocenie kazdego stanowiska potrzebny jest obiektywizm a nie "brechanie"na -nie...bo to teraz jest układ...jaki nie wiem. Na kłótni aktualna Burmistrz nic nie zyska. Radzę mieszkańcom Fromborka abyście przy następnych wyborach wybierali takich samorządowców którym rzeczywiście leży dobro miasta a nie układy bo miasto może szybko stać się bankrutem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Akysz #1447381 | 93.105.*.* 26 lip 2014 16:01

  Pani Krysiu! Przez okres sprawowania władzy burmistrza zawsze miałaś klasę. Dlatego Ci sugeruję!!!!!! nie słuchaj podszeptów i zamknij ten dobry okres dla Ciebie i Fromborka z Tobie sobie znaną klasą. Jak będziesz babrać się w błocie to nieopacznie i niechcąco się ochlapiesz.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Zb. Lewański #1444739 | 80.52.*.* 22 lip 2014 16:39

  Wielce Szanowna "mieszkanko Fromborka" ! Czy tak trudno Pani (Panu) zauważyć, że te List to po prostu ... Powiedzmy, że w oficjalnie publikowanym dokumencie dowie się Pani, że przez lata była Pani nierobem i kanciarzem, A NIE MA TO NICZEGO WSPÓLNEGO Z PRAWDĄ, to co ? Położy Pani uszy po sobie i przełknie obelgi? Pozwoli się Pani bezkarnie opluwać? Jeżeli tak, to pogratulować godności!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (25)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages