Piątek, 21 września 2018. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Fromborskie muzeum kupiło łoże z XVI wieku

2014-07-03 12:33:16 (ost. akt: 2014-07-04 09:22:18)

Autor zdjęcia: Archiwum MMK we Fromborku

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku zakupiło od prywatnego kolekcjonera późnogotyckie łoże baldachimowe z początku XVI wieku. Przez najbliższe tygodnie cenny mebel można oglądać na wystawie „Mors ianua vitae”. Potem jako „łoże chorego” wzbogaci stałą wystawę z dziejów historii medycyny, mieszczącą się w zespole poszpitalnym św. Ducha we Fromborku.

Baldachimowe łoże gotyckie, którego czas powstania można w przybliżeniu określić na I połowę XVI w należy do mebli niespotykanych na rynku antykwarycznym. Wykonane z drewna dębowego, z późniejszymi dodatkami z drewna sosnowego. Na podstawie analogii z zachowanymi łożami znajdującymi się w muzeach lub na ilustracjach archiwalnych, można miejsce powstania wskazać na tereny południowych Niemiec, bowiem konstrukcja mebla jak i dekoracja zwana Flachschnitt była charakterystyczna dla tego regionu w okresie późnego gotyku. Meble powstające w krajach alpejskich i południowych Niemczech w XV i do połowy XVI wieku zdobiono płaskorytową ornamentyką (na łożu wykonano taką dekorację na wewnętrznej stronie baldachimu i na powierzchniach płycin przyczółków) i głębokim reliefem (na środkowej płycinie przyczółka tylnego). Podobny sposób dekoracji stosowane także w dekoracji graficznej skrzyń, ław kościelnych i balustrad galerii.

Na meblu nie zachowały się sygnatury cechu stolarskiego, jedynie po wewnętrznej stronie bocznej ściany łoża istnieje zapis trzech znaków Erh, naniesiony w XIX w. i może świadczyć o czasie jego naprawy.

Wysokość całkowita łoża z baldachimem wynosi 187 cm, długość 203 cm, szerokość 172 cm.

Jest to unikalny egzemplarz gotyckiego, dębowego łóżka baldachimowego z pocz. XVI w. i tak wczesne obiekty są niezwykle rzadkie nie tylko w skali Polski ale i Europy. Niewiele takich mebli zachowało się w europejskich zbiorach muzealnych (analogiczny egzemplarz w München Bayerisches Nationalmuseum), a na rynku antykwarycznym pojawiają się niezmiernie rzadko.

Muzeum odkupiło łoże od prywatnego kolekcjonera, który zastrzegł sobie anonimowość. "Zakup współfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorząd województwa warmińsko-mazurskiego."


Przez najbliższe tygodnie cenny mebel można oglądać na wystawie „Mors ianua vitae” (łac. śmierć bramą życia — przyp. red.), prezentującej chrześcijańskie obyczaje pogrzebowe. Potem jako „łoże chorego” wzbogaci stałą wystawę z dziejów historii medycyny, mieszczącą się w zespole poszpitalnym św. Ducha we Fromborku.Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając na braniewo.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ziutek #1431583 | 83.25.*.* 4 lip 2014 09:44

  W barlogu napewno jakis klecha robill kuku,niekoniecznie z gospodynia

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. a ile dali za te wyrko? #1431510 | 37.31.*.* 4 lip 2014 08:22

   wie ktoś? tak tylko pytam..

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. spoko #1431395 | 83.14.*.* 3 lip 2014 22:54

   fromborkie muzeum to ma teraz ochrone -ludzie pracuja za 5 zł na godzine po kilkaset godzin,w wynajetej firmie,wiec zaoszczedzone pieniądze na ludzkiej krzywdzie mozna kupic wyro

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages