Fromborskie muzeum kupiło łoże z XVI wieku

2014-07-03 12:33:16(ost. akt: 2014-07-04 09:22:18)

Autor zdjęcia: Archiwum MMK we Fromborku

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku zakupiło od prywatnego kolekcjonera późnogotyckie łoże baldachimowe z początku XVI wieku. Przez najbliższe tygodnie cenny mebel można oglądać na wystawie „Mors ianua vitae”. Potem jako „łoże chorego” wzbogaci stałą wystawę z dziejów historii medycyny, mieszczącą się w zespole poszpitalnym św. Ducha we Fromborku.
Baldachimowe łoże gotyckie, którego czas powstania można w przybliżeniu określić na I połowę XVI w należy do mebli niespotykanych na rynku antykwarycznym. Wykonane z drewna dębowego, z późniejszymi dodatkami z drewna sosnowego. Na podstawie analogii z zachowanymi łożami znajdującymi się w muzeach lub na ilustracjach archiwalnych, można miejsce powstania wskazać na tereny południowych Niemiec, bowiem konstrukcja mebla jak i dekoracja zwana Flachschnitt była charakterystyczna dla tego regionu w okresie późnego gotyku. Meble powstające w krajach alpejskich i południowych Niemczech w XV i do połowy XVI wieku zdobiono płaskorytową ornamentyką (na łożu wykonano taką dekorację na wewnętrznej stronie baldachimu i na powierzchniach płycin przyczółków) i głębokim reliefem (na środkowej płycinie przyczółka tylnego). Podobny sposób dekoracji stosowane także w dekoracji graficznej skrzyń, ław kościelnych i balustrad galerii.

Na meblu nie zachowały się sygnatury cechu stolarskiego, jedynie po wewnętrznej stronie bocznej ściany łoża istnieje zapis trzech znaków Erh, naniesiony w XIX w. i może świadczyć o czasie jego naprawy.

Wysokość całkowita łoża z baldachimem wynosi 187 cm, długość 203 cm, szerokość 172 cm.

Jest to unikalny egzemplarz gotyckiego, dębowego łóżka baldachimowego z pocz. XVI w. i tak wczesne obiekty są niezwykle rzadkie nie tylko w skali Polski ale i Europy. Niewiele takich mebli zachowało się w europejskich zbiorach muzealnych (analogiczny egzemplarz w München Bayerisches Nationalmuseum), a na rynku antykwarycznym pojawiają się niezmiernie rzadko.

Muzeum odkupiło łoże od prywatnego kolekcjonera, który zastrzegł sobie anonimowość. "Zakup współfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorząd województwa warmińsko-mazurskiego."


Przez najbliższe tygodnie cenny mebel można oglądać na wystawie „Mors ianua vitae” (łac. śmierć bramą życia — przyp. red.), prezentującej chrześcijańskie obyczaje pogrzebowe. Potem jako „łoże chorego” wzbogaci stałą wystawę z dziejów historii medycyny, mieszczącą się w zespole poszpitalnym św. Ducha we Fromborku.


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając na braniewo.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ziutek #1431583 | 83.25.*.* 4 lip 2014 09:44

    W barlogu napewno jakis klecha robill kuku,niekoniecznie z gospodynia

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    1. a ile dali za te wyrko? #1431510 | 37.31.*.* 4 lip 2014 08:22

      wie ktoś? tak tylko pytam..

      Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

    2. spoko #1431395 | 83.14.*.* 3 lip 2014 22:54

      fromborkie muzeum to ma teraz ochrone -ludzie pracuja za 5 zł na godzine po kilkaset godzin,w wynajetej firmie,wiec zaoszczedzone pieniądze na ludzkiej krzywdzie mozna kupic wyro

      Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5