Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej

. W niedzielę kolejny koncert

2014-07-02 13:29:24 (ost. akt: 2014-07-02 13:33:37)
Koncert tradycyjnie rozpocznie się o godz. 14 we fromborskiej archikatedrze

Koncert tradycyjnie rozpocznie się o godz. 14 we fromborskiej archikatedrze

Autor zdjęcia: archiwum redakcjiFundacja na Rzecz Warmii i Mazur przy współpracy Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku i Muzeum Archidiecezji Warmińskiej zapraszają na 47. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej.Koncerty będą się odbywać co niedzielę o godz. 14.15 we fromborskiej archikatedrze.

W niedzielę (06.07.)wystąpią: Maria Perucka (skrzypce, Polska), Łukasz Długosz (flet, Polska), Roman Perucki (organy, Polska).


Bilety do nabycia w kasie katedralnej w cenie: normalny 15,00 zł, ulgowy 10,00 zł,


Patronat: ks. Arcybiskup Warmiński dr Wojciech Ziemba Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas.


Informacja o artystach:
Maria Perucka jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. Henryka Keszkowskiego. Brała udział w licznych, międzynarodowych kursach mistrzowskich. Występowała 
w kwartecie smyczkowym, z którym brała udział w wielu konkursach muzyki kameralnej (m.in. laureatka III nagrody – Łódź 1986). Jako solistka występowała z Kaliską Orkiestrą Symfoniczną, a w Zespole Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis była koncertmistrzem. Jest członkiem kwartetu skrzypiec 4PM. Koncertuje w wielu kościołach i salach koncertowych w miastach polskich: Warszawa, Kraków, Szczecin, Lublin, Gdańsk oraz w Niemczech, Francji, Włoszech, Belgii, Finlandii, Szwecji i Norwegii, w tym z wieloma wybitnym solistami i organistami. W swoim bogatym dorobku artystycznym posiada nagrania płytowe (z Januszem Szadowiakiem, trąbka, Danutą Mossakowską – Dulską, sopran i Romanem Peruckim, organy), radiowe
i telewizyjne. Prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną w Szkole Muzycznej II stopnia w Gdyni, między innymi z uczniami swojej klasy brała udział w mistrzowskich kursach skrzypcowych prowadzonych przez Maxima Vengerowa (październik 2009) i Siergieja Stadlera (czerwiec 2010).

Łukasz Długosz, uznany przez krytyków za „jednego z najwybitniejszych flecistów swojej generacji”. Absolwent Hochschule für Musik und Theater w Monachium (Niemcy), Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryż oraz Yale University w New Haven (USA).Zwycięzca wielu prestiżowych konkursów międzynarodowych: m.in. w Paryżu (Francja), Monachium (Niemcy), Odense (Dania), Viggiano (Włochy). Koncertuje jako solista i kameralista w Europie, Azji i USA. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami europejskimi. Występował m.in. w Carnegie Hall w Nowym Yorku, w Musikverein-Goldener Saal we Wiedniu, Konzerthaus we Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Filharmonii Monachijskiej Gasteig-Carl-Orff-Saal, Herkulessaal w Monachium, Gewandhaus w Lipsku. Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, James Levin, Krzysztof Penderecki, Jacek Kaspszyk, Helmuth Rilling, Jerzy Maksymiuk. Artysta dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych oraz CD w kraju i za granicą, które zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską. Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze stacje radiowe takie jak: BBC Radio 3, SWR, BR4, Deutschlandradio Kultur, Polskie Radio PR2, NDR, Radio France, RMF Classic. Juror międzynarodowych konkursów fletowych. Prowadzi kursy mistrzowskie w Europie i Azji.
Za wybitne osiągnięcia otrzymał szereg prestiżowych nagród m.in: Gasteig-Musikpreis (Niemcy), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego(Polska), Zeit-Preis ( Niemcy), Deutsche Stiftung Musikleben (Niemcy). Narodowy Bank Polski sfinansował film telewizyjny o artyście, pokazywany na antenie TVP1 i TV Polonia. W styczniu 2010 artysta zadebiutował z London Symphony Orchestra, z którą nagrał płytę z koncertem Michaela Colina.

Roman Perucki
, ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1986r. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Od roku 1997 jest profesorem gdańskiej Akademii Muzycznej (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych) oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku. Jest Dyrektorem Naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Z jego inicjatywy powstało Gdańskie Centrum Muzyczno – Kongresowe, siedziba filharmonii. Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”, 
z którym organizuje m.in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej (jeden 
z najsłynniejszych w świecie), Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów „Bliżej Bacha”, koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów 
w Gdańsku oraz festiwale organowe w kościołach Pomorza Gdańskiego. Prowadzi kursy mistrzowskie
 w Niemczech, Francji, Portugalii, Rosji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie całej Polski. Jest jurorem wielu międzynarodowych konkursów organowych (Włochy, Francja, Czechy, Rosja, Polska). W swoim dorobku ma już ponad 2000 recitali. Koncertował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych świata, m.in. w Notre Dame (Paryż), katedra w Gandawie (Belgia), Mariinsky Theater (St. Petersburg), sala koncertowa The UANL Symphony Orchestra w Monterrey (Meksyk). Koncertuje w Polsce, w niemal wszystkich państwach Europy, w Rosji, Japonii, Chinach, Australii, Meksyku i USA. Dużą część koncertów wykonuje wspólnie ze swoją małżonką, skrzypaczką Marią Perucką.Jest I. organistą Archikatedry Oliwskiej. Od 1999 roku jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, posiada nagrania płytowe. Jego płytę „Messe pour les paroisses” Fr. Couperina Bohdan Pociej uznał w „Ruchu Muzycznym” za najlepsze nagranie roku 1991 wydane w Polsce, a II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka. W swoim dorobku posiada platynową płytę, wydaną w 1998 roku. Posiada liczne odznaczenia 
i nagrody, w tym najwyższe odznaczenia papieskie: Pro Eclessiae et Pontifice, przyznane przez Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Order św. Sylwestra nadany przez Papieża Benedykta XVI. W roku 2005 r. uzyskał złotą odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2007 roku otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną – Gryfa Pomorskiego za rok 2006 oraz nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.


06.07. — Maria Perucka (skrzypce, Polska), Łukasz Długosz (flet, Polska), Roman Perucki (organy, Polska).
13.07. — Simone Baiocchi (organy, Włochy).
20.07. — Hiroko Inoue (organy, Japonia/ Rosja).
27.07. — Javier Artigas Pina (organy, Hiszpania).
03.08. — Młodzieżowy Chór z Katedralnej Szkoły Śpiewu w Brunszwiku, prowadzenie chóru: Elke Lindemann i Gerd Peter Munden, Bernhard Leonardy (Niemcy), organy.
10.08. — Anna Gadzińska (flet, Polska), Anna Wojak (flet, Polska), Marek Stefański (organy, Polska).
17.08. — Wojciech Różak (organy, Polska/ Szwajcaria).
25.08. — Koncert Finałowy Orkiestra Wojsk Lądowych w Elblągu pod dyr. Macieja Skrzypczaka Andrzej Chorosiński (organy, Polska)
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Aleks #1432280 | 80.52.*.* 5 lip 2014 10:57

  Jak zwykle świetnie! Warto pamiętać, że fromborski festiwal jest drugim w Polsce (po Oliwie) nieprzerwanie trwającym festiwalem organowym. Szkoda tylko, że w tym roku wśród współorganizatorów NIE MA Urzędu Miasta i Gminy. Tak samo szkoda, że w tym roku - mimo,że to środek sezonu - Katedra nie jest podświetlana. Naprawdę szkoda.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kolik #1430613 | 83.11.*.* 2 lip 2014 23:43

  A ja mysle ze ty debil jestes,cham cie zrobil. I jak kazdy chwast kiedys uschniesz

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Przydrożny Dąb #1430379 | 83.9.*.* 2 lip 2014 18:51

   Nie odmówię sobie rozkoszy wysłuchania koncertu Państwa Peruckich :-) W tym dniu Przydrożny Dąb nie będzie płakał i będzie szczęśliwy tak jak podczas koncertu Pana Romana Peruckiego na Antypodach. Do tego czasu Przydrożny Dąb jest smutny i płacze :-(((

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages