Czwartek, 19 lipca 2018. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Uczniowie z Fromborka poznali litewski rynek pracy i rzemiosło

2013-10-10 12:13:57 (ost. akt: 2013-10-10 12:16:29)

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

Dziesięciu uczniów z klas trzecich Gimnazjum im. Parlamentu Europejskiego we Fromborku odwiedziło Litwę w celu zrealizowania projektu edukacyjnego w ramach funduszu wymiany młodzieży. Głównym założeniem projektu było poznanie rynku pracy oraz rzemiosła rozwijającego się w litewskich miastach.

Uczniowie z naszego gimnazjum wraz z koleżankami i kolegami z Litwy codziennie brali czynny udział w różnego rodzaju warsztatach oraz zajęciach. Nasza podróż zaczęła się od wizyty w fabryce świec w Kownie. Każdy z nas może pomyśleć, iż taka wizyta to nic ciekawego, ale litewska manufaktura była całkowicie niesamowita. Cała produkcja odbywa się w piwnicach starej kamienicy. Wszystkie produkty wykonywane są ręcznie począwszy od wypełnienia formy woskiem po malowanie. Każdy z uczniów miał możliwość zobaczenia oraz poznania całego procesu produkcji. Na koniec spotkała nas bardzo miła niespodzianka, każdy mógł pomalować własną świecę oraz zrobić świecę żelową, która wymagała nie lada wyobraźni oraz wysiłku.

Tego samego dnia odwiedziliśmy także lodowisko. Następnego dnia spotkaliśmy się w miejscowymi rzemieślnikami oraz mistrzami rękodzieła. Wszyscy uczniowie zostali podzielenia na grupy, które wykonywały różne czynności. Pierwsza grupa musiała zmierzyć się z wikliniarstwem, efektem czego było powstanie cudownych wiklinowych koszy oraz kwiatów. Kolejna grupa skupiła się na tkactwie i wykonała ciekawe, a przede wszystkim bardzo pracochłonne bransoletki. Trzecia grupa zajęła się włókniarstwem w wyniku czego powstały piękne breloczki, kwiaty oraz opaski. Ostatnia grupa skoncentrowała się na technice zwanej batik, która polega na barwieniu tkanin. Uczniowie tej grupy stworzyli wspaniałe obrazy malowane woskiem oraz barwione specjalnymi farbami. Na koniec warsztatów każdy uczeń farbował koszulki według własnego uznania.

Podczas kolejnych dni odwiedziliśmy piekarnie w Mariampolu, gdzie poznaliśmy cały proces produkcyjny, oczywiście bez pilenie strzeżonych tajemnic. Byliśmy także gośćmi w małym zakładzie stolarskim oraz ceramicznym, gdzie także mogliśmy zmierzyć się z tymi zawodami i wyprodukować własne rzeczy, co w niektórych przypadkach nie było takie łatwe. Młodzież odwiedziła także park linowy w Kazla Rudzie, gdzie mogła pokonać lęk wysokości. Każdego dnia oprócz nauki rzemiosła oraz poznawania rynku pracy, uczniowie także brali udział w zajęciach integracyjnych w celu lepszego poznania własnych zainteresowań, potrzeb oraz lepszego zrozumienia. Pomimo bariery językowej uczniowie świetnie porozumiewali się w języku angielskim. Efekty projektu zostały przedstawione podczas spotkania, gdzie uczniowie zaprezentowali wyprodukowane przez nich rzeczy.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. tak #1217004 | 83.20.*.* 12 paź 2013 17:18

  w wózku można się uczyć :D

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. tak #1217003 | 83.20.*.* 12 paź 2013 17:17

  https://www.facebook.com/photo.php?fbid= 599855130055697&set=t.100002287519026&ty pe=3&theater ucz się ucz :D

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages