Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Kolejny koncert we fromborskiej archikatedrze

2013-07-18 10:13:21 (ost. akt: 2013-07-18 10:15:37)

Autor zdjęcia: Archiwum redakcji

21 lipca (niedziela) o godz. 14.00 we fromborskiej archikatedrze odbędzie się kolejny koncert w ramach 46. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.

Tym razem wystąpi Chór Schola Gregoriana Reinoldi (Niemcy) i Andrzej Chorosiński (organy, Polska).

Chór Schola Gregoriana Reinholdi Schola Gregoriana Reinholdi — zespół chorałowy powstał w połowie lat pięćdziesiątych przy koście św. Gertrudy w Dortmundzie. Jego założycielem był wybitny muzyk i organista Norbert Fiebieg. W krótkim czasie, obok zespołu chorałowego, powstał chór chłopięcy i chór mieszany. Od 1958 roku zespół prowadzi działalność koncertową uczestniczą również w znaczących uroczystościach na terenie Nadrenii / Westfalii, a także całych Niemiec. Schola Gregoriana Reinoldi posiada w swoim repertuarze obok arcydzieł chorału gregoriańskiego, muzyki Średniowiecza i Renesansu, jest wykonawcą odnalezionych, średniowiecznych responsoriów na cześć Św. Reinholda, patrona Dortmundu.

Andrzej Chorosiński
naukę gry na organach rozpoczął w klasie prof. Stanisława Możdżonka, w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, które ukończył z wyróżnieniem w roku 1967.

W tym też roku rozpoczął studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Feliksa Rączkowskiego, które ukończył z wyróżnieniem w 1972.
W latach 1969-1974 odbył studia kompozytorskie pod kierunkiem Tadeusza Paciorkiewicza.
W 1972 uczestniczył w kursie mistrzowskim prowadzonym przez Floor Peetersa w Belgii. W tym samym roku otrzymał nagrodę specjalną na konkursie improwizacji organowej
w Kilonii.

Andrzej Chorosiński koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Korei Południowej i Japonii. Występował w wielu renomowanych miejscach jak: w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Konserthuset w Sztokholmie, w Sali im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, katedrze Notre Dame w Paryżu, King’s College Chappel w Cambridge, Auli im. Pawła VI w Watykanie, czy katedrze Św. Patryka w Nowym Jorku. Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad 20 płyt LP i CD dla takich firm jak: Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Electrola, Life Records, DUX, Musicon, Dabringhaus Grimm, Megavox. W roku 2003 Związek Producentów Audio-Video przyznał Andrzejowi Chorosińskiemu tytuł „Podwójnej Platynowej Płyty” płycie CD nagranej w Bazylice w Licheniu. Jest autorem licznych autorskich transkrypcji utworów orkiestrowych na organy, m.in. utworów Vivaldiego, Saint-SaĎnsa, Rimskiego-Korsakowa, Mussorgskiego i Smetany.

Znaczące miejsce w działalności Andrzeja Chorosińskiego zajmuje praca pedagogiczna.
W roku 1992 otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych. Jest profesorem klas organów Akademii Muzycznej w Warszawie oraz na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1987-1993 był prorektorem, a następnie do 1999 rektorem Akademii Muzycznej w Warszawie. W latach 1993-2000 był członkiem Prezydium Stowarzyszenia Rektorów Europejskich Uczelni Muzycznych. Sprawował również godność przewodniczącego Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych w Polsce. Prowadził kursy mistrzowskie w Niemczech, Szwecji, Finlandii, USA, Japonii, Korei Płd. i Izraelu. Był też jurorem konkursów organowych we Francji, Niemczech i Polsce.

Bilety do nabycia w kasie katedralnej w cenie: bilet normalny 20 zł, ulgowy 15 zł. Karnet na wszystkie koncerty 120 zł.

Organizatorem festiwalu jest: Fundacja na Rzecz Warmii i Mazur i Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie.


W programie:

• JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750)
Toccata i fuga d-moll, BWV 565
Lux et Origo:
Gloria in excelsis Deo
Graduale: Haec dies
Alleluja: Alleluja,
Vers: Pascha nostrum
Sequens: Victimae Paschali laudes

• GIUSEPPE VERDI (1813-1901)
Chór pielgrzymów z opery Nabucco

• RICHARD WAGNER (1813-1883)
Chór pielgrzymów z opery Tannhäuser
Introitus: Gaudeamus omnes

• HISTORIA MĘCZEŃSKIEJ ŚMIERCI ŚW. RAJNOLDA Corpus Sacratum martyris Reinoldi
Lectio, Reinoldus martyr inclitus, Jesu bona per Reynoldi merita, Lectio, Regni celestis Nicola

• CHARLES MARIE WIDOR (1844-1937)
IV Symfonia f-moll cz. I, III, VI.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Cladzco #1147477 | 80.52.*.* 19 lip 2013 16:48

  No i polsku... Muzykolog - meloman się już wpisał. A stuknąć się w fis-dur nie łaska?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Adolph Coval #1146623 | 93.105.*.* 18 lip 2013 15:09

  Szkoda czasu i pieniędzy na ten koncert. Dlaczego? Bo ten wykonawca mimo piania na jego cześć gra fatalnie. Dowód? Proszę bardzo: http://www.youtube.com/watch?v=62dQq2tBC Pg - dla znawców sprawa oczywista, a dla tych którzy nie wierzą: proszę przeczytać komentarze pod powyższym filmikiem.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages