Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Pożegnanie pełne emocji. „Niech żyje nienawiść”

2013-06-20 16:29:32 (ost. akt: 2013-06-20 16:38:25)
Pani burmistrz, odchodząc z pracy, z powodu odejścia na emeryturę odbierze należną jej odprawę — 60 tys. zł.

Pani burmistrz, odchodząc z pracy, z powodu odejścia na emeryturę odbierze należną jej odprawę — 60 tys. zł.

Autor zdjęcia: Aleksandra Jakimczuk

Po wysłuchaniu opinii radnych proponuje głosować wniosek o pozbawieniu mnie emerytury, mieszkania, urzędu i zgilotynowania na rynku. Niech żyje nienawiść — mówiła Krystyna L. burmistrz Fromborka, podczas sesji. Decyzja burmistrz o przejściu na emeryturę poróżniła także radnych. Część z nich broniło jej, inni chcieli by powodem wygaśnięcia mandatu był prawomocny wyrok sądu.

Przypomnijmy: rok i dwa miesiące więzienia w zawieszeniu na trzy lata, grzywna i pokrycie kosztów procesu — na taką karę Sąd Okręgowy w Elblągu skazał burmistrz Fromborka Krystynę L. Sprawa dotyczyła nieprawidłowości przy budowie sołeckich centrów kultury w Wielkim Wierznie, Sadłukach i Jędrychowie w latach 2006-2007.
Prawomocny wyrok, który zapadł 30 kwietnia br., oznaczał że radni muszą wygasić mandat pani burmistrz. Osoba skazana nie może piastować funkcji publicznych. Uchwała w tej sprawie miała być podjęta na czwartkowej sesji. 10 czerwca pani burmistrz złożyła jednak oświadczenie, że... odchodzi na emeryturę.

Zamiast odwołania pani burmistrz były podziękowania za długoletnią współpracę. Starosta braniewski Krzysztof Kowalski, burmistrz Henryk Mroziński, wójtowie Tomasz Sielicki i Zbigniew Kowalski oraz urzędnicy i sołtysi podkreślali jej zasługi na rzecz mieszkańców Fromborka i gminy oraz życzyli odpoczynku na zasłużonej emeryturze.

Podniosła atmosfera nie trwała jednak długo. Część radnych naciskała by mandat pani burmistrz wygasić z powodu utracenia przez nią prawa wybieralności w związku z wyrokiem sądu, a nie z powodu przejścia na emeryturę.

— Według ustawy rada musi wygasić mandat burmistrzowi gdy ten traci prawo wybieralności — mówiła radna Halina Rycio. — To miało miejsce wcześniej niż oświadczenie o przejściu na emeryturę.

Naciski radnych wyprowadziły burmistrz z równowagi.

— Państwo znają moje motywy. To było honorowe wyjście dla mnie i dla Rady Miejskiej. Do tego namawiali mnie mieszkańcy. Po wysłuchani opinii radnych proponuje by głosować wniosek o pozbawieniu mnie emerytury, mieszkania, urzędu i zgilotynowania na rynku. Niech żyje nienawiść — wybuchła pani burmistrz, po czym opuściła salę.

Pani burmistrz, odchodząc z pracy, z powodu odejścia na emeryturę odbierze należną jej odprawę — 60 tys. zł.

— Burmistrz odeszła na emeryturę, więc powinna dostać odprawę jak każdy inny śmiertelnik. Chcemy tylko aby nasze uchwały były zgodne z prawem — tłumaczyły radne Jadwiga Pawluczuk i Rycio.

Część radnych zgłosiło także aby zmienić wniosek, tak by przyczyną wygaśnięcia mandatu było utracenie prawa wybieralności przez Krystynę L., a nie przejście na emeryturę. Większość radnych się na to nie zgodziło. Co wyprowadziło z równowagi dwóch mieszkańców Fromborka, którzy także opuścili salę.

— Kogo państwo reprezentujecie? — pytał jeden z mieszkańców. — Społeczeństwo czy własne interesy. Co wy robicie? — protestował, po czym wyszedł z sali.

Pani burmistrz bronił Józef Korybski sołtys Jędrychowa.

— Ta sprawa dotyczy także mnie — mówił Korybski. — Pani burmistrz została skazana m.in. za remont świetlicy w Jędrychowie. Z wyroku sądu wynika, że nikt nie brał żadnych łapówek. Czy osoba, która zrobiła tyle dla wsi i Fromborka nie może odejść z honorem.

Krystyny L. bronił także jej zastępca Zbigniew Kędziora i przewodniczący rady Krzysztof Hołubowski.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (149) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. akard #1142297 | 80.52.*.* 13 lip 2013 20:32

  no przecież wrony i kaszaloty już sie szykujo bedzie wreszcie najlepiej

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. cadyk #1135778 | 178.37.*.* 7 lip 2013 09:09

  niech jak najszybciej przyjedzie komiszarz,bo zabrakło burmistrz pare dni i już burdel,wywóz smieci to monitoruja gawrony i wrony,ze strony urzędu zero.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. arta #1130666 | 80.52.*.* 1 lip 2013 16:36

  Mamy piękny obraz fromborskiej tłuszczy. Jakieś "coś" pod nickiem "do ok" wie lepiej, jakie prawo w tym kraju obowiązuje. Pewnie go, jako interwencyjnego, Lewańska po kolejnym stwierdzeniu nietrzeźwości wylała z roboty. A przecież on miał tylko 2,5 promila!

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. do ok #1130433 | 78.8.*.* 1 lip 2013 12:08

  Skazani prawomocnym wyrokiem, tracą prawo do odprawy.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. ok #1128437 | 80.52.*.* 28 cze 2013 19:28

   Czy ta banda nie rozumie, że odprawa należy się po prostu z mocy prawa. Czy to tałatajstwo kiedykolwiek dało coś ze swojego innym? Won, parobki!

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (149)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages