Niedziela, 24 czerwca 2018. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Spotkanie z Mikołajem Kopernikiem. To była żywa lekcja historii

2013-05-21 13:29:00 (ost. akt: 2013-05-21 13:59:08)
Bardzo ciekawy wykład pt. „Kopernikana w zbiorach Archiwum Archidiecezji Warmińskiej” przedstawił ks. Prof. Dr hab. Andrzej Kopiczko

Bardzo ciekawy wykład pt. „Kopernikana w zbiorach Archiwum Archidiecezji Warmińskiej” przedstawił ks. Prof. Dr hab. Andrzej Kopiczko

Autor zdjęcia: Aleksandra Jakimczuk

Kilka godzin sobotniego (18.05.) wieczoru wielu z nas zdecydowało się spędzić na fromborskim Wzgórzu Katedralnym. Atrakcji nie brakowało, więc ten kto był z pewnością nie żałuje.

Uroczystości były związane z obchodami Roku Mikołaja Kopernika z 540. rocznicą urodzin, 470. rocznicą śmierci oraz 470. rocznicą pierwszego wydania przełomowego dzieła „De revolutionibus orbium coelestium”.

Na fromborskie Wzgórze Katedralne przybyło bardzo dużo osób. Nie byli to tylko mieszkańcy Fromborka czy Braniewa, ale także liczna grupa turystów z Niemiec czy z Warszawy, która przyjechała do Fromborka specjalnie po to by uczestniczyć w uroczystościach.

- Przygotowane atrakcje bardzo mi się podobają – mówiła pani Janina, która przyjechała do Fromborka razem z warszawskim Uniwersytetem III Wieku. – Pierwszy raz jestem we Fromborku i pierwszy raz zwiedzam muzeum. Jestem pozytywnie zaskoczona, że organizatorzy przygotowali tak wiele atrakcji. Nie spodziewałam się, że ta wizyta będzie tak wyglądała. Myślałam, że będzie szablonowo. Przewodnik opowie suche fakty i na tym zakończy. Tu tymczasem zwiedzanie muzeum jest żywą lekcją historii. Wszystko przedstawione jest bardzo obrazowo. Jestem pod dużym wrażaniem.

W sobotę (18.05.) wszyscy chętni już od godziny 18.30 mogli zwiedzać Muzeum Mikołaja Kopernika oraz uczestniczyć w bezpłatnych seansach prezentowanych w planetarium. Bardzo ciekawy wykład pt. „Kopernikana w zbiorach Archiwum Archidiecezji Warmińskiej” przedstawił ks. Prof. Dr hab. Andrzej Kopiczko. Zebrani mogli zobaczyć dokumenty, które pozostały po najsłynniejszym astronomie czy pieczęcie Warmińskiej Kapituły Katedralnej oraz poznać ciekawostki na temat charakteru pisma Kopernika. Jak mówił ks. Prof. Kopiczko charakter pisma Kopernika nie zmieniał się przez lata. Pismo było lekko pochylone w prawo, a na porównywanych przykładach dało się także dostrzec charakterystyczne litery A czy H. Po wykładzie, z muzeum do grobu Mikołaja Kopernika w katedrze przeszła procesja żałobna na czele z ks. biskupem Jackiem Jezierskim. Następnie przed katedrą można było zobaczyć kopernikowskie ognie pamięci, czyli występ tancerzy ognia z fromborskiej grupy NARAzie.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages